aktualizacja 

Pustki w Zakopanem. Oni mogą uratować góralom sezon

164

Choć sezon urlopowy trwa w najlepsze, zakopiańscy przedsiębiorcy narzekają na pustki. W porównaniu z poprzednimi sezonami, do stolicy Tatr przyjeżdża obecnie niewielu turystów. Górale zobaczyli jednak promyk nadziei. Chodzi o obywateli krajów arabskich.

Pustki w Zakopanem. Oni mogą uratować góralom sezon
Pustki w Zakopanem. Pojawiła się nowa nadzieja (zakopane.webcamera.pl)

Wakacje już się zaczęły, a Zakopane świeci pustkami. Wielu górali żyje głównie z turystki, która niestety w tym roku odczuwalnie podupada.

Powodów nienapawającej optymizmem sytuacji jest kilka, ale na czoło wysuwają się przede wszystkim inflacja i rekordowo wysokie ceny pensjonatów.

Tatrzańska Izba Gospodarcza odnotowała w czerwcu mniej turystów w Zakopanem, niż bywało to w latach poprzednich. Sezon się rozkręca, ale bardzo powoli. Miejscowi przedsiębiorcy robią co w ich mocy, by zapełnić wynajmowane pokoje i stoliki w lokalach gastronomicznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: To tam Agnieszka Radwańska spędza wakacje

To oni uratują Zakopane przed pustkami? Wrócili turyści z krajów arabskich

Według obserwacji dziennikarzy "Tygodnika Podhalańskiego" górale zobaczyli wreszcie "światełko w tunelu". Chodzi o turystów z Bliskiego Wschodu, który ponownie zaczęli przyjeżdżać do niepisanej stolicy Tatr po przerwie spowodowanej pandemią koronawirusa.

Przed pandemią turyści z Półwyspu Arabskiego byli niemal stałym elementem zakopiańskiego krajobrazu. Zjawisko zaczęło pomału odradzać się w ubiegłym roku, ale dopiero tego lata wyraźnie widać, że obywatele krajów arabskich na dobre wrócili pod Giewont.

Teraz ponownie bardzo licznie pojawili się w Zakopanem, często można ich spotkać na Krupówkach. To turyści, którzy rzadko wybierają się w Tatry, częściej spacerują Krupówkami lub wyjeżdżają kolejką na Gubałówkę. Sporo z nich korzysta z usług fiakrów - pisze podhalański portal.

Niewykluczone, że to właśnie turyści z Bliskiego Wschodu sprawią, że sezon 2023 nie będzie dla górali do końca stracony. Z kolei napływ polskich turystów spodziewany jest w Zakopanem bliżej sierpnia, kiedy pogoda jest zazwyczaj bardziej słoneczna.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić