Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
FRA
|

Rama H - co to jest i czym się różni od wielkiej płyty?

8
Podziel się:

Rama H i wielka płyta to technologie budowy wielorodzinnych budynków. Każda z nich ma swoje cechy charakterystyczne. Która z nich ma więcej zalet i czym się wyróżniają?

Rama H - co to jest i czym się różni od wielkiej płyty?
Rama H - co to jest i czym się różni od wielkiej płyty? (Pixabay)

Rama H - co to jest?

Rama H to technologia wznoszenia budynków wielorodzinnych, popularna w Polsce w II. połowie XX wieku. Nazwa Rama H pochodzi właśnie od kształtu tej konstrukcji, która swoim wyglądem przypomina literę "H". Ta żelbetonowa konstrukcja bazuje na prefabrykowanych słupach, belkach i płytach stropowych. Słupy i poziome belki stanowią podstawę do położenia płyt stropowych, które zresztą bywają widoczne gołym okiem w wielu mieszkaniach.

Rama H - jak rozpoznać?

Zastosowane materiały i konstrukcja poszczególnych elementów w znaczny sposób upraszczała i przyspieszała wznoszenie budowli. Pracę rozpoczynano od stworzenia wielokondygnacyjnego szkieletu, wypełnianego następnie pustakami bądź cegłami. Budynki w tym stylu są pozbawione ścian nośnych, gdyż zamiast nich mają żelbetonową ramę. Brak ścian nośnych to dość duża zaleta - dzięki temu można aranżować lokal wedle własnych potrzeb. Wypełnienie z pustaków lub cegieł wpływa na temperaturę w pomieszczeniach i hałas - mieszkania są w większości ciche i ciepłe.

Budynki na ramie H budowano w całkiem sporej od siebie odległości – dzięki czemu między jednym a drugim blokiem jest na tyle dużo przestrzeni, że mieszkańcy nie zaglądają sobie w okna. Są to budynki stosunkowo niskie.

Pierwsze powstałe osiedle wybudowane na ramie H znajduje się na warszawskim Muranowie. Mieszkańcy wprowadzili się do tych budynków w 1963 roku.

Rama H a wielka płyta

Rama H i wielka płyta są dwiema odrębnymi technologiami wznoszenia budynków wielorodzinnych. Te konkurencyjne technologie, wykorzystywane głównie w II. połowie XX wieku, dziś rzadko kiedy są stosowane. Rama H uznawana jest za niemal niezniszczalną, zaś wielka płyta ma o wiele gorszą trwałość.

Technologia wielkiej płyty bazuje na założeniu, że budynki wznosi się z gotowych prefabrykatów betonowych. Elementy wytwarzało się w tzw. fabrykach domów, a następnie dostarczało się bezpośrednio na budowę. W taki sposób ściany powstawały ściany zewnętrzne, działowe, nośne, stropy, a nawet schody i szyby windowe.

Wielka płyta jest dość szybkim sposobem budowania, jednak w porównaniu z ramą H jest uznawana za o wiele gorszą pod względem jakości wykonania. W budynkach powstałych w tym systemie często jest kłopot z termoizolacją i wilgocią. Inną wadą tej konstrukcji jest brak możliwości wyburzenia ścian nośnych, a wnętrza lokali często nie są przyjazne do aranżacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
Olo
miesiąc temu
Lepsze te bloki z WP niż te nowe developerskie co się rozlatują po 10 latach bo zbudowane najniższym kosztem. Kupiłem mieszkanie 65 m2 w wielkiej płycie w cenie za którą u developera miałbym ledwie 38m2
Pik
miesiąc temu
Pierwsze osiedle na Muranowie to rok 1976, a nie 1963, szanowny autorze.
Budowniczy
miesiąc temu
Póżniej się oklei cegiełką i po 21000 za metr.Apartamenty.!!!!!!?!
Morty
miesiąc temu
Wbrew opiniom i wielka plyta ma się całkiem dobrze i będą stały jeszcze wiele wiele lat.
Hkk
miesiąc temu
W ramię H nadal buduje się bloki.
Ja hhjjie
miesiąc temu
Jak się będzie wybudzać ściany nosne to runie, za wyburzenie ścian nośnych kryminał.
Pośrednik z W...
miesiąc temu
Rama H wcale nie musi być stosunkowo niska. Wszysykie bloki mieszkalne powyzej 11pięter są zbudowane właśnie z ramy H. Przykład to osiedle Potok na Żoliborzu i 20piętrowe budynki. Dla wielkiej płyty maksymalna zabudowa to 10 kondygnacji. Ponadto część wysokiej zabudowy w konstrukcji stalowo-żelbetowowej jak np biurowce powstaje nadal w technologii rama H.
Boziu
miesiąc temu
:) wada jest brak mozliwowci wyburzenia scian nosnych.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić