Zmiana pracy a kredyt hipoteczny

0

Bank, do którego wpłynął wniosek o udzieleniu kredytu, dokładnie sprawdza zdolność kredytową danej osoby. Podczas oceny bierze pod uwagę m.in. okres zatrudnienia, rodzaj umowy czy charakter wykonywanej pracy. Z tego względu przed ubieganiem się o kredyt lepiej wstrzymać się ze zmianą pracy. A co w sytuacji, gdy musimy zmienić pracę bądź ją po prostu stracimy? Czy musimy o tym informować bank?

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny
Zmiana pracy a kredyt hipoteczny (Getty Images)

Zmiana pracy a kredyt hipoteczny         

Bank, analizując zdolność kredytową osób ubiegających się o kredyt, bierze pod uwagę kilka czynników. Są to takie elementy, jak: okres zatrudnienia, rodzaj zawartej umowy, charakter wykonywanej pracy, oraz zajmowane stanowisko - istotne jest, czy osoba starająca się o pożyczkę ma stanowisko eksperckie, czy niższego szczebla. Na zdolność wpływa także staż w danej firmie. Największe szanse na otrzymanie kredytu mają osoby, które przepracują u obecnego pracodawcy minimum 3 - 6 miesiące.

Warto wiedzieć, że dla banku najcenniejsza jest umowa na czas nieokreślony. Jeśli o kredyt ubiega się osoba zatrudniona na czas określony lub posiadająca umowę cywilno-prawną to duże znaczenie ma data ważności. Zdarzają się sytuacje, kiedy bank prosi, by potencjalny kredytobiorca dostarczył promesę zatrudnienia od pracodawcy.

A jak to wygląda w przypadku przedsiębiorców prowadzących własną działalność? Oni też mają szansę na kredyt hipoteczny, ale powinni liczyć się z tym, że będą musieli dostarczyć do banku dużo większą ilość dokumentów finansowych. Ma to na celu zminimalizowanie ryzyka kredytowego. Często warunkiem otrzymania jest czas prowadzenia działalności - minimum 12 miesięcy.

Patrząc na to wszystko lepiej odłożyć decyzję zmiany pracy, jeżeli myślimy o zaciągnięciu kredytu hipotecznego w najbliższej przyszłości. 

Czy trzeba informować bank o zmianie pracy? 

Wiele osób zastanawia się, czy mają obowiązek powiadamiać bank o zmianie pracy. Jeżeli złożyłeś wniosek i podczas oczekiwania na decyzję banku nastąpiła zmiana pracy, to warto poinformować o tym bank. Zatajenie tej informacji wpływa bowiem na ocenę zdolności kredytowej, to zaś może łączyć się z ponoszeniem odpowiedzialności karnej z tytułu art. 297 Kodeksu karnego. Zawiera się tam pouczenie, że karze może podlegać osoba, która nie powiadomi banku o powstaniu okoliczności mających wpływ na wstrzymanie udzielenia kredytu lub ograniczenie jego wysokości.

Zmiana pracy po wypłacie kredytu

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy kredyt otrzymaliśmy, a podczas jego spłacania dochodzi do zmiany pracy lub jej utraty. Powinno się w takim przypadku zajrzeć do umowy zawartej z bankiem, by upewnić się, czy kredytobiorca ma obowiązek poinformować o tym bank. Zazwyczaj jest to obligatoryjne. Szczególnie dotyczy to osób, które pracę straciły bądź obniżono im dotychczasowe dochody o co najmniej 1/3 w stosunku do sumy, którą osiągali gdy podpisywali umowę kredytową. O zmianie warunków zatrudnienia zazwyczaj lepiej powiadomić bank. 

Zobacz także: Niestabilny rynek paliw. "Te ceny zostaną z nami na dłużej"
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić