Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Szef może zabrać premię za brak maseczki. Decyduje o tym pewien dokument

9
Podziel się:

Pracodawca ma prawo dyscyplinować pracowników odmawiających noszenia maseczki w pracy. Ale czy wobec nieposłusznych pracowników szef może wyciągać konsekwencje, takie jak np. odebranie premii uznaniowej? O tym decyduje pewien dokument firmowy.

Szef może zabrać premię za brak maseczki. Decyduje o tym pewien dokument
Czy pracodawca może odebrać premię za nienoszenie maseczki? (Getty Images, Luis Alvarez)

W Polsce nadal obowiązują pandemiczne restrykcje, w tym m.in. nakaz zasłaniania ust i nosa za pomocą maseczki w przestrzeniach zamkniętych. Obowiązek dotyczy także miejsc pracy, kiedy w pomieszczeniu służbowym przebywa więcej niż jedna osoba.

Ostateczne zdanie w tej kwestii ma jednak pracodawca, który może zadecydować inaczej - mówi rozporządzenie Rady Ministrów z 6 maja 2021 r. i jego ostatnia zmiana rozporządzeniem z 28 września 2021 r. Nakaz narzucony został na razie do 31 października, lecz prawdopodobnie zostanie przedłużony ze względu na rosnącą liczbę zakażeń.

Maseczki w pracy. Szef może odebrać premię?

To pracodawca odpowiada za przestrzeganie BHP w firmie, ma obowiązek zapewnić swoim pracownikom bezpieczne warunki pracy. Jeśli szef wprowadził w zakładzie wymóg noszenia maseczek i uregulował to w regulaminie pracy, pracownik ma obowiązek dostosować się do tego zapisu.

Niepodporządkowujących się do zasad pracowników pracodawca może ukarać karą porządkową, a nawet ich zwolnić. Wynika to z art. 100 § 2 pkt 2 i 3 KP, gdzie przeczytać można, że pracownik ma obowiązek stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę,

Są jednak pewne rzeczy, których pracodawca zrobić nie ma prawa. Jak podaje "Rzeczpospolita", szef nie może np. pozbawić pracownika premii, jeśli obowiązek noszenia maseczki nie jest uwzględniony w regulaminie pracy jako warunek jej utrzymania. Bez takiego zapisu w firmowym dokumencie odebranie regulaminowej premii będzie po prostu nielegalne.

Zobacz także: Szczekał jak pies i przeklinał załogę. Nagranie z awantury w samolocie w USA
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(9)
wkk
9 miesięcy temu
nich szef te maseczki zakupi
bez szyderstw
9 miesięcy temu
I słusznie, to również powinno tyczyć się używania gumek w stosunkach z szefem.
RTT
9 miesięcy temu
a co bedzie jesli pracodawca bedzie bez maseczki czy pracownicy rowniez naloza na niego kare
NieTheBill
9 miesięcy temu
U mnie w pracy wszyscy (oprócz mnie) ,,zaszczepieni,,2 a niektóre naiwne króliczki doświadczalne nawet 3×. Wzyscy ciągle chorują,ale im się nie tobi już testów, aby przypadkiem nie wykazały covida dodatniego.Mnie jakoś,przynajmniej narazie choroba omija. Ale zapewne jakby co,to w pierwszej kolejności robili by mi test, bo moja persona nie chciała się poddać eksperymentów i za pewnie mój katar byłby covidem.
Trefnisie
9 miesięcy temu
Rozporządzenie nie ma mocy prawnej, a zgodnie z BHP noszenie maseczki dłużej niż 20 minut jest niehigieniczne i powoduje pogorszenie warunków pracy. Przepisy BHP są dla ochrony i komfortu pracowników, a nie pracodawcy. Polecam czytać całość przepisów i ze zrozumieniem.
Ooo
9 miesięcy temu
Nie ma prawa nawet nikogo upominać w tej kwestii. Jest to sprawa wyboru. Tylko i wyłącznie. Ludzie którzy masek nie noszą mają dowody na wszystko. Generalnie, upominanie, szantaż, nie mają prawa bytu. Koniec tematu. Temat po prostu zakończony. Nie ma tu już niczego.
Hesu
9 miesięcy temu
Czy wprowadzenie obowiązku noszenia maseczek przez pracodawcę w zakładzie pracy w regulaminie będzie upoważniało pracownika do uznani choroby zawodowej kwasicy oddechowej wskutek wielogodzinnego noszenia maseczki? Czy pracodawcy w przypadku śmierci niedotlenionych pracowników będą wypłacali pracownikom i ich rodzinom odszkodowania i zadośćuczynienia, renty rodzinne dla małżonków i dzieci?
Hersi
9 miesięcy temu
Czy wprowadzenie wymogu noszenia maseczki przez pracodawcę w regulaminie zakładowym będzie podstawą do uznania choroby zawodowej - kwasicy oddechowej związanej z noszenie maseczki długotrwale? Czy pracownik będzie domagała się również odszkodowania i zadośćuczynienia a w przypadku śmierci renty dla małżonka i dzieci?
Czytajcie i m...
9 miesięcy temu
Nie ma żadnej pandemi a rzekome szczepionki to PREPARATY GENOWE Z OPÓŹNIONYM DZIAŁANIEM - orzekł Sąd Najwyższy USA w sprawie o Vaccine Covid-19 na pozew J. F. Kennedy Jr przeciwko BigFarma ! Natomuast Europejski Trybunał Sprawiedliwości w odpowiedzi na POZEW ZBIOROWY MIESZKAŃCÓW PAŃSTW ZRZESZONYCH W UNII Eurofaszystowskiej orzekł 10 lipca 2021, że zmuszanie do przyjęcia PREPARATÓW GENOWYCH jakimikolwiek metodami jest BEZPRAWNE !
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić