To koniec. Fatalne wieści dla emerytów

33

Dwucyfrowe waloryzacje przechodzą do historii. Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) opublikował prognozę wydatków Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest jednocześnie zapowiedzią tego, jakiej waloryzacji rent i emerytur można oczekiwać w kolejnych latach.

To koniec. Fatalne wieści dla emerytów
Koniec z dwucyfrowymi waloryzacjami (Getty Images, Oksana Shufrych)

Ile wyniesie waloryzacja 2024? Minister rodziny Agnieszka Dziemianowicz-Bąk już jakiś czas temu deklarowała, że będzie to co najmniej 12,3 proc. Takie założenia są zbieżne z przewidywaniami ZUS.

W "Prognozie wpływów i wydatków FUS na lata 2024-2028" Zakład Ubezpieczeń Społecznych umieścił ważne wieści dla seniorów. Mowa o prognozowanej waloryzacji świadczeń. ZUS, zważając na dane z Ministerstwa Finansów, zaprezentował, jak będzie się zmieniać inflacja i jaki będzie realny wzrost płac.

Dokument zasadniczo nie jest optymistycznym sygnałem dla seniorów. Jasno z niego wynika, że 1 marca 2024 czeka nas ostatnia tak wysoka waloryzacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tak mieszkają Polacy. "To urąga godności"

Pocieszenie stanowi fakt, że jest to spowodowane tym, iż inflacja ma wyraźnie wyhamować. Wiadomo już, o ile mogą wzrastać świadczenia w następnych latach

Koniec wysokich waloryzacji. Nadchodzą chude lata

"Fakt" poinformował, jakich podwyżek spodziewać mogą się seniorzy. Wszystko wskazuje na to, że nie będą one zbyt mocno odczuwalne.

W 2025 r. podwyżki dla seniorów mogą wynieść 7,5 proc., a w 2026 r. – 4,96 proc. W kolejnych latach waloryzacja świadczeń spadnie poniżej czterech proc., co oznacza, że wrócą naprawdę chude podwyżki dla seniorów - podsumowano.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić