aktualizacja 

W tych sytuacjach możesz stracić pracę. Zobacz, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika

1

Epidemia koronawirusa spowodowała załamanie gospodarki także w Polsce. W ślad za tym może dojść do nagłego wzrostu bezrobocia. Wiele osób straci lub już straciło pracę.

W tych sytuacjach możesz stracić pracę. Zobacz, kiedy pracodawca może zwolnić pracownika
(Getty Images)

Utrata pracy może być spowodowana upadkiem przedsiębiorstwa lub redukcją etatów. Aby przetrwać kryzys, pracodawcy będą musieli ograniczyć koszty w swoich firmach. Niektórzy zdecydują się na zwolnienieczęści pracowników.

Tarcza antykryzysowa, która ma m.in. ograniczyć liczbę zwolnień, pozwala pracodawcy całkowicie wstrzymać działalność, bądź zmniejszyć czas pracy pracowników. W sytuacji, gdy dojdzie do całkowitego wstrzymania pracy, pracodawca może zmniejszyć pensję pracownika nawet o 50 proc., natomiast jeśli zdecyduje się na ograniczenie czasu pracy, osoba zatrudniona musi się liczyć ze zmniejszeniem wynagrodzenia do 20 proc.

Kryzys gospodarczy. Zwolnienia pracowników

Niektórzy przedsiębiorcy decydują się jednak na zwolnienia pracowników. Nie we wszystkich sytuacjach skorzystanie ze wspomnianych możliwości tarczy antykryzysowej będzie bowiem korzystne dla firmy. Jako przyczynę zwolnienia osoby zatrudnionej na umowę o pracę pracodawca może podać zmniejszenie poziomu zatrudnienia w firmie, albo konieczność likwidacji konkretnego stanowiska. Okres wypowiedzenia jest zgodny z podanym w umowie, za wyjątkiem sytuacji, gdy dojedzie do zwolnienia za porozumieniem stron lub zwolnienia dyscyplinarnego.

Pandemia koronawirusa może doprowadzić do zwolnień grupowych. Jeśli pracodawca zdecyduje się na taki krok, musi go najpierw omówić ze związkami zawodowymi. Przy zwolnieniach grupowych pracownikom należą się odprawy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić