Waloryzacja 500 +. Tadeusz Cymański: ma być jak z emeryturą

18

500 + to 500 zł tylko z nazwy. Świadczenie co roku traci na wartości, co wiąże się z rosnącymi cenami. Rodzice mają nadzieję na waloryzację, ale Ministerstwo Rodziny twierdzi, że nie jest to przedmiotem żadnych prac. Poseł Tadeusz Cymański jest jednak zdania, że sprawa zasługuje na przemyślenie.

Waloryzacja 500 +. Tadeusz Cymański: ma być jak z emeryturą
Tadeusz Cymański jest wiceszefem sejmowej komisji finansów publicznych (PAP)

W poniedziałek 1 lutego ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Rodzina 500+. O ile w 2020 r. rodzice żadnych wniosków składać nie musieli (pod warunkiem, że nie zmieniła się ich sytuacja rodzinna), to od 2021 r. wracają stare zasady. Kto spóźni się z wnioskiem, musi się liczyć z tym, że dostanie mniej pieniędzy.

O tym, by złożyć wniosek, zainteresowani raczej nie zapomną. Bardziej martwi ich to, że realnie 500+ warte jest już znacznie mniej. Rzeczywistą wartość świadczenia co roku wylicza serwis money.pl. Na początku 2020 r. wyniosła ona 463 zł, a w listopadzie zaledwie 454 zł. Wszystko przez rosnące ceny.

500+ ciągle traci na wartości

Zgodnie ze statystykami GUS, w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia programu 500+ średni wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniósł 2 proc. W kolejnym roku ceny zwiększyły się przeciętnie o 1,6 proc., a ostatnio wzrost przyspieszył. W kwietniu inflacja sięgnęła 3,4 proc. i do teraz trzyma się powyżej 3 proc.

Zobacz także: Waloryzacja 500 plus? "Na dziś takich planów nie ma"

Rodzice mają nadzieję na waloryzację

Stąd regularnie pojawiają się głosy, że może czas zwaloryzować świadczenie. Ministerstwo Rodziny nie daje zielonego światła, ale okazuje się, że nawet w partii rządzącej są zwolennicy podniesienia świadczenia.

Tadeusz Cymański, wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych przyznał w rozmowie z "Super Expressem", że warto zastanowić się nad waloryzacją.

Tak jak mamy waloryzację emerytur, tak powinna być waloryzacja 500+. To nie byłaby żadna przecież podwyżka tylko urealnienie siły nabywczej, bo mamy inflację – powiedział poseł klubu PiS.
Autor: MKS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić