Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
oprac. MKS
|

Waloryzacja 500 +. Tadeusz Cymański: ma być jak z emeryturą

16
Podziel się:

500 + to 500 zł tylko z nazwy. Świadczenie co roku traci na wartości, co wiąże się z rosnącymi cenami. Rodzice mają nadzieję na waloryzację, ale Ministerstwo Rodziny twierdzi, że nie jest to przedmiotem żadnych prac. Poseł Tadeusz Cymański jest jednak zdania, że sprawa zasługuje na przemyślenie.

Waloryzacja 500 +. Tadeusz Cymański: ma być jak z emeryturą
Tadeusz Cymański jest wiceszefem sejmowej komisji finansów publicznych (PAP)

W poniedziałek 1 lutego ruszył nabór wniosków o świadczenia z programu Rodzina 500+. O ile w 2020 r. rodzice żadnych wniosków składać nie musieli (pod warunkiem, że nie zmieniła się ich sytuacja rodzinna), to od 2021 r. wracają stare zasady. Kto spóźni się z wnioskiem, musi się liczyć z tym, że dostanie mniej pieniędzy.

O tym, by złożyć wniosek, zainteresowani raczej nie zapomną. Bardziej martwi ich to, że realnie 500+ warte jest już znacznie mniej. Rzeczywistą wartość świadczenia co roku wylicza serwis money.pl. Na początku 2020 r. wyniosła ona 463 zł, a w listopadzie zaledwie 454 zł. Wszystko przez rosnące ceny.

500+ ciągle traci na wartości

Zgodnie ze statystykami GUS, w ciągu pierwszego roku od wprowadzenia programu 500+ średni wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych wyniósł 2 proc. W kolejnym roku ceny zwiększyły się przeciętnie o 1,6 proc., a ostatnio wzrost przyspieszył. W kwietniu inflacja sięgnęła 3,4 proc. i do teraz trzyma się powyżej 3 proc.

Zobacz także: Waloryzacja 500 plus? "Na dziś takich planów nie ma"

Rodzice mają nadzieję na waloryzację

Stąd regularnie pojawiają się głosy, że może czas zwaloryzować świadczenie. Ministerstwo Rodziny nie daje zielonego światła, ale okazuje się, że nawet w partii rządzącej są zwolennicy podniesienia świadczenia.

Tadeusz Cymański, wiceszef sejmowej komisji finansów publicznych przyznał w rozmowie z "Super Expressem", że warto zastanowić się nad waloryzacją.

Tak jak mamy waloryzację emerytur, tak powinna być waloryzacja 500+. To nie byłaby żadna przecież podwyżka tylko urealnienie siły nabywczej, bo mamy inflację – powiedział poseł klubu PiS.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
filipek
2 lata temu
Ciekawe, że Ukraińcy przyjeżdżają do pracy a Polacy dostają gorzałkowe...Bo podobno pracy nie ma...
Cała prawda
2 lata temu
Błędne koło. Waloryzacja----> hieny handlowe żerują----> podwyższają ceny produktów i usług dla dzieci/rodzin
bęcwale
2 lata temu
rozdawaj ze swoich
Czy się mylę
2 lata temu
Rozumiem, że Cymański dołoży do tej rewaloryzacji ze swojej kieszeni.
ak001
2 lata temu
Idiotyzm i tyle. Nie dość, że 500+ zdeprawowało część społeczeństwa (nagminne porzucanie pracy "bo się teraz im nie opłaca pracować), spowodowało brak składek emerytalnych i ogólne egzystencjonalne wdupiemanie, to jeszcze podzieliło i tak podzielone społeczeństwo na tych, którym się zabiera i na tych, którym się daje. Chcecie bawić się w państwo socjalne? OK! Ale pomagajcie tym, którzy naprawdę potrzebują pomocy. Jaki problem było zejść z podatków od zarobków dla ludzi którzy mają dzieci, a ich dochód na osobę jest niższy niż... Oczywiście, to też nie jest idealne i całkowicie uczciwe rozwiązanie, ale chyba lepsze niż rozdawnictwo naszej kasy nierobom.
LLLLLLLLL
2 lata temu
Śmieszny Cymański wam to załatwi.
Dobrze ze peł...
2 lata temu
Dobrze ze peło nie rządzi bo było 20mln bezdomnych
gosia
2 lata temu
Nie wiele mąddrego do powiedzenia ma poseł Cymański.
Janosiki
2 lata temu
POKOmony rozdawali nieswoje swoim i sobie!
Bat Chłopski
2 lata temu
Pan ze zdjęcia to chyba jeden z większych cymbałów w przestrzeni publicznej. Nie wiem, jak można tak bredzić! On obraża ludzi pracy, czyli sponsorów także jego wynagrodzenia!
Ada
2 lata temu
Jak długo to będziemy tolerować ... za moment będziemy przez do durne rozdawnictwo mieli inflację jak w latach 90 - tych. Komuna rozwali kraj a wraz z tym nasze oszczędności
(A)
2 lata temu
To było do przewidzenia. Zerżnęli program gospodarczy od Gierka, to teraz będą musieli ściągać od Jaruzelskiego. Jeszcze parę lat porządzą, to za 500+ zapałek się nie kupi. A jak 5 tat temu mówiłem, że PiS, to przefarbowany PZPR, to mi ludzie nie wierzyli. Jedyna różnica jest taka, że PZPR walczył z Kościołem, a PiS go korumpuje.
zaraz
2 lata temu
pisy 500+ ze swoich pensji
Pracujący na ...
2 lata temu
Mi od lat jakoś pensji nie waloryzują
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić