o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac.
NKU
|

Nowości w emeryturach. Szykuje się rewolucja w ZUS

17
Podziel się

Takich zmian nie było dawno. Koniec z dostarczaniem emerytur przez listonosza - seniorzy dostaną pieniądze na konto. Prezes ZUS: Tak wygląda przyszłość świadczeń. A nowości będzie jeszcze więcej.

Nowości w emeryturach. Szykuje się rewolucja w ZUS
Zmiany w emeryturach. Koniec ze świadczeniami do ręki (money.pl, Rafał Parczewski)
bDYehrkl

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przygotowało projekt, który wprowadza szereg nowych rozwiązań w ZUS. Co czeka seniorów w najbliższym czasie?

Jedną ze zmian jest nowy, domyślny sposób wypłacania emerytur. Koniec z dostarczaniem pieniędzy przez listonosza. Świadczenia emerytów wpłyną bezpośrednio na ich konta bankowe.

Z naszych danych wynika, że już trzech na czterech seniorów otrzymuje świadczenie z ZUS na konto bankowe. Wskaźnik ubankowienia cały czas rośnie i wynosi blisko 77 proc. w przypadku emerytur. To ponad 6,2 mln świadczeniobiorców - tłumaczy w rozmowie z money.pl prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.
bDYehrkn
Zobacz także: Podatek od smartfonów. Kto za to zapłaci?

Uścińska wskazuje, że nowe przepisy zmniejszą ryzyko okradania seniorów tzw. "metodą na wnuczka" czy choćby "na policjanta".

Są jednak wyjątki. Od stycznia 2022 roku seniorzy wciąż będą mogli otrzymać emeryturę dostarczoną przez listonosza. Warunek? Wniosek z inicjatywy zainteresowanego do ZUS-u oraz uzyskanie zgody od Zakładu.

bDYehrkt

To nie koniec zmian. Zostanie wprowadzone nowe rozwiązanie dla seniorów, którzy emeryturę rozpoczynają w połowie roku. Uścińska wskazuje, że wcześniej wiązało się to ze stratami finansowymi.

Emerytury czerwcowe od lat są niższe od tych przyznawanych w każdym innym miesiącu. Różnica? Nawet do kilkuset złotych miesięcznie (w zależności od wysokości świadczenia).

bDYehrku

Powodem jest waloryzacja. Ten, kto złoży wniosek między styczniem a majem lub lipcem a grudniem, skorzysta, oprócz waloryzacji rocznej, również z waloryzacji kwartalnej. Dla wniosków składanych w czerwcu waloryzacji kwartalnej się nie stosuje.

Co roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych doradzał klientom, aby jeśli to możliwe nie przechodzili na emeryturę w czerwcu, lecz poczekali co najmniej do lipca. Jeśli projekt uzyska aprobatę parlamentu oraz prezydenta, i stanie się to przed czerwcem, od bieżącego roku nie będzie to już konieczne - mówi Uścińska.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDYehrkO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Donald
3 miesiące temu
Konta rządowi są potrzebne tylko po to żeby mieć kontrolę na społeczeństwem, i jak będą chcieli to zablokują lub zabiorą te grosze z kont!!!
Też emerytka
3 miesiące temu
Ludzie dlaczego się nakręcacie , trzeba czytać uważnie , na końcu jest napisane , że ba wniosek będzie wypłacana po staremu 🤔moja mama ma 88 lat i pobiera sobie z banku cieszy się bo nie jest uzależniona od listonosza !
Maria
3 miesiące temu
Moja ciocia jest osobą leżącą i ma już tzw.lekką demencję starczą. Kilka lat temu zostałam jej pełnomocnikiem notarialnym, ale nic w ZUS nie mogę załatwić bo ona nie ma konta. W banku, chociaż mam pełnomocnictwo do jej lokat, to nie mogę założyć dla niej konta. Nie ma żadnej możliwości żeby mogła załatwić to sama. No i co?
bDYehrkP
Wawa
3 miesiące temu
ZUSOKOMUNA jedy dział który się rozbudowywuję wręcz puchnie a emyryci chudną niech sami noszą gotówkę seniorom zlikwidują kilkadziesiąt rozpasionych odziałów, zminimalizować sposób zarządzania tym molochem i td.
LLLLLLL
3 miesiące temu
Ten nierząd nigdy nie miał dobrych pomysłów i ciągle przechodzi samego siebie. Starzy muszą odmłodnieć, takie będzie zalecenie Kaczyńskiego.
Eugeniusz
3 miesiące temu
Zamiast dowodu osobistego każdego Polaka wyposażyć w Polski smartfon osobisty przy pomocy którego Polak mógłby załatwiać wszelkie sprawy: bankowość, podatki, księgowość, podróże, nawigację, prowadzenie biznesu, opiekę zdrowotną, podpis odciskiem palca - itd.
Eugeniusz
3 miesiące temu
Okresowo Polacy są okradanie z emerytur i nic na to nie można poradzić, na pomoc emeryci nie mogą liczyć u żadnej frakcji politycznej ani u kleru :(
Jozef
3 miesiące temu
Niech ZUS wypłaca takie emerytury każdemu jaką sobie wypracował Ustawa z grudnia 1998r okrada uczciwe osoby ograniczając wypłatę emerytur do 250%sredniej krajowej.Po co ma kto pracować żeby sobie podwyższyć emeryturę jak już w wypracowanej jest okradany.
CENTUŚ
3 miesiące temu
A KONTO PROWIZJE KARTA I UTRZYMYWANIE BANKÓW TAK TO SOBIE ZUS WYOBRAŻA NIE TRZYMAM KASY W BANKU WOLE TRZYMAĆ W SKARPECIE I TAK GROSIKI Z TEGO ICH OPROCENTOWANIA A OBRACAJĄ KASIORĄ NA CAŁEGO NIC W ZAMIAN PRECZ Z BANKAMI W SZCZEGÓLNOŚCI ZAGRANICZNYMI!
kozarogata
3 miesiące temu
to Jarosław nie dostanie emerytury?
osa,,,
3 miesiące temu
OBNIZYĆ PODATEK DLA EMERYTÓW CO MAJA DO 2500ZŁ NA 5 % ALBO ZNIEŚĆ , PRZECIEZ PRZELEWAJAC DUŻO OSZCZĘDZI ZUS , TYM CO NIESAMODZIELNI TO LISTONOSZ MUSI PRZYNOSIĆ A RESZTA DO BANKOMATU I W BANKU KASĘ TRZYMAĆ A NIE POD PODUCHĄ CZY W SKARPECIE ALBO NIECH ZUSOWSKI FUNKCJONARIUSZ PRZYNOSI DO DOMU TO BEDZIE TANIEJ DLA NIESAMODZIELNYCH
Ela
3 miesiące temu
ZUS te głodowe emerytury. Nie wszyscy emeryci potrafią posługiwać się rach. bankowym.
no niestety
3 miesiące temu
jak slysze ZUS i jeszcze reolucja to nic z tego dobrego dla obywateli nie bedzie kradli kradna i beda krasc.
bDYehrkH
Gosc2
3 miesiące temu
Normalnie wszyscy mieszkancy powinni miec konta w banku.
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić