o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
WZI
|

Waloryzacja emerytur stała się faktem. Polaku, dokładnie przelicz pieniądze

3
Podziel się

Od początku marca, za sprawą waloryzacji rent i emerytur, wzrastają świadczenia dla seniorów. W tym roku waloryzacja będzie wyższa, niż zakładano. Jesteś emerytem? Obierając pieniądze, sprawdź, czy dostałeś całą podwyżkę.

Waloryzacja emerytur stała się faktem. Polaku, dokładnie przelicz pieniądze
Waloryzacja emerytur. Sprawdź, czy dostałeś podwyżkę. (money.pl, Rafał Parczewski)
bEBUnVAl

Co roku renty i emerytury wzrastają od 1 marca. W tym roku waloryzacja jest wyższa, niż początkowo zakładano. Zamiast 3,84 proc., podwyżka rent i emerytur wynosi 4,24 proc.

To przekłada się na konkretne kwoty miesięcznie. Dla zobrazowania, na każde 1000 zł oznacza to 42 zł 24 gr podwyżki (albo 4,24 zł na każde 100 zł). Łatwo w ten sposób wyliczyć, o ile konkretnie wzrośnie emerytura lub renta.

Minimalna emerytura wzrośnie o 50,88 zł do kwoty 1250,88. zł. Masz 1,5 tys. zł emerytury? Po waloryzacji zobaczysz 1563 zł. To 63 zł 60 gr więcej każdego miesiąca, a więc w skali roku to aż 763 zł więcej do wydania.

bEBUnVAn
Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "Rząd woli drogie bonusy, które niszczą system"

Przy 2 tys. zł emerytury, waloryzacja da 84 zł 80 gr podwyżki co miesiąc. W skali roku to blisko 1020 zł więcej do wydania. Bogatsi seniorzy, którzy mają powyżej 5 tys. zł świadczenia, po waloryzacji dostaną przelewy o blisko 212 zł większe, a to aż 2544 zł więcej rocznie.

bEBUnVAt

Masz 2 tys. zł emerytury? Waloryzacja daje około 85 zł podwyżki co miesiąc. W skali roku to 1 tys. 20 zł więcej do wydania. Bogatsi seniorzy, którzy mają powyżej 5 tys. zł świadczenia, po waloryzacji powinni dostać przelewy o blisko 212 zł większe (wszystkie kwoty brutto).

To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla seniorów. W tym roku na konta emerytów trafią "trzynastki" i "czternastki". Jak powiedział w programie "Money. To się liczy" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, będzie to rekordowy rok, bo seniorzy dostaną w sumie ponad 20 mld złotych.

Trzynastą emeryturę otrzyma każdy emeryt. Będzie to jednorazowa wypłata 1250 złotych - czyli kwota najniższej emerytury. Z kolei "czternastka" przysługuje tylko tym, którzy pobierają najniższe świadczenia.

bEBUnVAu

14 emerytury mają trafić na konta seniorów do 14 listopada.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEBUnVAO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(3)
Halina
7 miesięcy temu
Biedni dalej biedni ,a bogaci emeryci jeszcze więcej!!!!
Erwin
7 miesięcy temu
Szkoda że nie rządzi PO i PSL dostało by się po 3 zł i gitara !!! Tych pinińdzy ni ma i ni będzie , my z ojcem wiedzieliśmy że to jest lipa !!!
Pracownik zus...
7 miesięcy temu
Durny nagłówek, nie ma możliwości, żeby emerytura była źle zwaloryzowana. To jedna z niewielu rzeczy w ZUS, które są robione automatycznie.
bEBUnVAP
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić