Ważna zapowiedź Daniela Obajtka. Chodzi o ceny paliw

73

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek, że VAT na paliwa zostanie obniżony z 23 do 8 procent. Ile zapłacimy na stacjach po tej zmianie? Głos zabrał Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Ważna zapowiedź Daniela Obajtka. Chodzi o ceny paliw
Daniel Obajtek (Wikimedia Commons, Szczecinianka00 (CC BY-SA 4.0))

W przyszłym tygodniu ogłoszona ma zostać "Tarcza Antyinflacyjna 2.0". Znajdą się w niej rozwiązania, które szczególnie zadowolą kierowców.

Bardzo ważną decyzją będzie kolejna obniżka podatków. Zdecydowałem, że obniżymy stawkę VAT na paliwa z 23 proc. na 8 proc., co przełoży się na obniżkę ceny litra benzyny i diesla na stacji od 60 do 70 groszy. Cena powinna spaść do około 5 zł. Pamiętajmy, że na początku grudnia 2021 r. litr kosztował już ponad 6 zł. Najpierw był pierwszy ruch, cena spadła zgodnie z zapowiedziami do ok. 5,70 zł, a teraz obniżymy ją o kolejne 60-70 groszy - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z Interią.

Do tego wątku odniósł się już prezes Orlenu Daniel Obajtek. "Bardzo dobra decyzja rządu obniżająca VAT na paliwa pozwoli obniżyć ceny do ok. 5 zł/l" - zaznaczył na Twitterze.

W PKN Orlen również skutecznie dążymy do stabilizacji cen. Jest to możliwe dzięki zakupowi praw do emisji CO2. W 2019/2020 kupiliśmy 19 mln praw po 23-24 euro, dziś kosztują ok. 85 euro - dodał.

Ceny paliw. Kolejny ruch rządu

To już druga tarcza antyinflacyjna wymierzona w ceny paliw. Wcześniej rząd zdecydował się na obniżenie akcyzy i opłaty emisyjnej. Ponadto wprowadzono zmiany w podatku detalicznym. Te poczynania sprawiły, że ceny nie przekraczają 6 złotych/litr.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić