Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
MKO
|

Kelnerzy tego nienawidzą. Większość z nas tak robi

549
Podziel się:

Kelnerka zdradziła na TikToku, jak klienci restauracji utrudniają jej pracę. Wpis stał się viralem. Powód? Ten błąd popełnia większość gości lokali gastronomicznych.

Kelnerzy tego nienawidzą. Większość z nas tak robi
Kelnerka o błędzie popełnianym przez gości restauracji (©aquar - stock.adobe.com)

Jedzenie w restauracjach od dawna przestało być przywilejem. Chętnie i często korzystamy z usług lokali gastronomicznych nie tylko od święta, ale również żywiąc się tam na co dzień. Istnieje kilka zasad, które warto znać, by elegancko zachować się w czasie wizyty w lokalu.

Kończąc posiłek w restauracji należy zapłacić rachunek, zostawić napiwek i... okazuje się, że warto zrobić coś jeszcze. Kelnerka, która funkcjonuje na TikToku pod pseudonimem @fyrefairie zdradziła, że większość gości ma nawyk, który sprawia, że praca jej i jej kolegów pochłania więcej wysiłku niż to konieczne. Poradziła, czego unikać.

Filmik kelnerki viralem na TikToku

Kobieta zwróciła uwagę, że po skończonym posiłku większość gości ustawia talerze na sobie, a na nich kładzie jeszcze filiżanki. Paradoksalnie ma być to grzecznościowy gest wobec kelnera, by ułatwić mu pracę. Jednak efekt jest dokładnie odwrotny. Układanie w ten sposób naczyń dostarcza dodatkowej pracy obsłudze restauracji. Pracownik lokalu ma utrudnione zadanie, by posegregować naczynia i przygotować je do mycia.

Kelnerka pokazała zdjęcie, na którym widać przypadkowo poukładane na sobie talerze i kubki. To częsty widok na restauracyjnych stolikach na całym świecie.

"Kiedy klienci układają na sobie talerze na koniec posiłku, myśląc, że są pomocni" - napisała.

Jak ułatwić pracę kelnerom?

Pod wpisem pojawiło się wiele komentarzy osób, które przyznały, że rzeczywiście zdarza im się ustawiać talerz i kubki w ten sposób. Jeden z obserwatorów zapytał, co w takim razie należy robić, aby ułatwić obsłudze sprzątanie po posiłku. Autorka wpisu podzieliła się swoimi spostrzeżeniem na ten temat.

"Ułóż duże talerze razem, miseczki razem, małe talerze razem, nie mieszaj kubków i spodków z talerzami, z których jadłeś."

Wpis kelnerki zyskał ogromną popularność na TikToku. Obejrzało go ponad 160 tysięcy wyświetleń. Dzięki niemu wiele osób zdało sobie sprawę, że popełnia błąd.

Zobacz także: Pierwsza restauracja tylko dla zaszczepionych. „Goście bardzo miło reagują”
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(549)
Zbig
2 miesiące temu
Żadnych napiwków,bez sensu za ich pracę płaci im pracodawca.
konsument
4 miesiące temu
"należy zapłacić rachunek, zostawić napiwek i...". A niby z jakiej racji mam zostawiać napiwek? Za mało na zmówieniu zarabiają? Jest jakiś ustawowy obowiązek? Nie. Klient nie jest od tego, żeby brać na siebie koszty prowadzenia restauracji. To obowiązek pracodawcy zapłacić swoim pracownikom tyle, żeby nie musieli żebrać tipów od klientów i robić z siebie uśmiechniętych na siłę, spolegliwych klaunów. Jedzenie w restauracji do tanich nie należy i spokojnie powinno zysku wystarczyć m.in. na godne wypłaty dla pracowników. Jakoś w MacDonaldzie, KFC, barach mlecznych i całej masie innych miejsc dają sobie bez napiwków radę. Można? Można.
Ja2
4 miesiące temu
Gdyby kelnerzy od razu zabierali talerze nie mieliby takich problemów. W końcu jak długo można siedzieć przy brudnym talerzu. To żadna przyjemność. I właśnie z tego powodu niektorzy składają brudne naczynia i odkładają na brzeg stołu.
Thru
4 miesiące temu
Zamówiłem kiedyś w knajpie piwo. Patrzę, a kelner podnosi ukradkiem kufel do ust i pociąga spory łyk. Przyniósł do stolika. Zapytałem - czy obsługa zawsze próbuje podawanych napoi i potraw? - Tak, a co się takiego stało? W sumie nic, wstałem i wyszedłem. Tej knajpy już nie ma. Kelnerzy zjedli i wypili wszystko...
Xxx
4 miesiące temu
Ten artykuł nie opowiada o Polsce.
Vegunia
4 miesiące temu
A ja odnoszę tależe do okienka, czyszcze obrus , myje podłogę i w ogóle najpierw robie sobie żarce sam
Klient
4 miesiące temu
A kto teraz płaci gotówką wszędzie płaci się kartą lub przez telefon
mates
4 miesiące temu
Jak kończę jeść to zostawiam wszystko na stole bez składania, od tego jest kelner, to jego praca. Napiwków nie zostawiam ponieważ płacę kartą ;)
Zuzia
4 miesiące temu
A dlaczego ekspedientka nie dostaje napiwku? Bezczelne jest to ze restauracje same wręcz się upominają o napiwek/ pytam dlaczego? Praca jak każda inna
Dalej PRL i k...
4 miesiące temu
Napiwki, bombonierki, kwiaty, prezenty ... Nic się nie zmienilo w tym chorym kraju
Nika
4 miesiące temu
Ależ to tylko wiocha składa naczynia po posiłku w restauracji! Normalni kładą serwetkę obok, płacą i wychodzą! To wygodniej dla obsługi i dla klienta. Ale wiocha nauczona w domu sprzątać po sobie! A w restauracji tak się nie robi! Od tego jest obsługa! I za to im się płaci i zostawia napiwek. Ale jak wiocha do restauracji nie chodzi, tylko raz w życiu na wesele, to stąd nie zna obyczajów.
To jest chore...
4 miesiące temu
Napiwki to zwykła łapówka i powinno być karane. Wszystko drogie i jeszcze napiwku żadają, niedługo kierowca autobusu zażąda napiwku, inaczej cie nie wpuści. Fryzjerzy, kosmetyczki dość, że nie dają paragonów, to jeszcze łapy wyciagają po napiwek
44
4 miesiące temu
To chyba tylko w Warszawie tak składają naczynia. Ja się z czymś takim osobiście nie spotkałem.
Jarek
4 miesiące temu
Od kiedy składają plastykowe talerze i kubki. Zajefajny artykuł skopiowany z zagranicy i przetłumaczony online.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić