Wstydliwy sekret bogaczy z Dubaju. Tego o nich nie wiecie

213

Burdż Chalifa to najwyższy wieżowiec świata. Ma on 163 piętra i mogą tam mieszkać aż 35 tys. osób. Niewiele osób natomiast wie, że wszystkie ścieki, które płyną z luksusowego apartamentowca, wywożone są... zwykłymi ciężarówkami.

Wstydliwy sekret bogaczy z Dubaju. Tego o nich nie wiecie
Wstydliwy sekret bogaczy (Getty Images, YouTube)

Dubajski wieżowiec Burdż Chalifa w Zjednoczonych Emiratach Arabskich rzeczywiście robi wrażenie. Został otwarty w 2009 roku, ma 828 metrów i jest to najwyższy budynek świata. Dotychczas nikomu nie udało się pobić jego rekord. Budynek ma 163 piętra użytkowe, a koszt jego budowy wyniósł 1,5 miliarda dolarów.

Ścieki wywożone są ciężarówkami

Turyści, którzy odwiedzają ZEA, po spojrzeniu na ogromny wieżowiec czasami są naprawdę oszołomieni. Są jednak rzeczy, które zwykły przyjezdny, a nawet mieszkaniec Dubaju raczej nie wie — okazuje się, że wszystkie ścieki, które płyną z 163-piętrowego wieżowca, trzeba wywozić... zwykłymi ciężarówkami.

Burdż Chalifa może jednocześnie pomieścić 35 tys. osób. Według wyliczeń mieszkający tam ludzie dziennie produkują około 7 tys. kg odpadów dziennie. Do tego dochodzą wszystkie płyny, które produkuje człowiek, na przykład po umyciu zębów, czy zmywaniu naczyń oraz woda w muszlach klozetowych. Według najbardziej skromnych obliczeń jest to 15 ton szamba dziennie.

Problem dotyczy większości drapaczy chmur

Jak się okazało, spod luksusowego apartamentowca całe wyprodukowane tam szambo zabierają zwykłe ciężarówki i przewożą do oczyszczalni ścieków poza miastem. Jak mówi Kate Ascher, autorka książki The Heights, tak samo jest z większością drapaczy chmur w Dubaju.

W rozmowie z portalem Fresh Air Kate powiedziała, że ​​te ciężarówki stoją w ogromnej kolejce przed oczyszczalnią ścieków. "Jest tam dużo wieżowców. Niektóre mają dostęp do systemu miejskiego, ale wielu z nich musi używać ciężarówek do wywożenia ścieków. Jest to więc dość prymitywny system" - mówi Ascher.

Dubaj inwestuje w system miejski

Jak dodaje, jest szansa na to, że w najbliższym czasie sytuacja ta się poprawi. Teraz Dubaj inwestuje w system miejskiej kanalizacji i według założeń władz, w niedalekiej przyszłości nowa kanalizacja połączy wszystkie te luksusowe wieżowce i problem może zniknąć.

Zobacz także: Pożar w porcie w Dubaju. Nagranie z akcji po potężnej eksplozji kontenerowca
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić