oprac. Martyna Kośka| 

"Wstydu nie macie". Oferta pracy na wakacje oburzyła

237

Agencja pracy szuka pokojówki do hotelu nad morzem. Nie dość, że stawka godzinowa niższa niż wynikająca z przepisów o minimalnym wynagrodzeniu, to jeszcze pracownik sam musi opłacić zakwaterowanie. Eksperci nie mają jednak dobrych wieści: z takimi stawkami za pracę sezonową musimy się oswajać.

Hotele i restauracje szukają pracowników sezonowych. Na wysokie wynagrodzenie w niepewnych czasach nie należy liczyć.
Hotele i restauracje szukają pracowników sezonowych. Na wysokie wynagrodzenie w niepewnych czasach nie należy liczyć. (Pixabay)

Lato to czas, gdy możliwości dorobienia szukają studenci i młodzi absolwenci, od kilku lat pracy przy zbiorach, w turystyce czy na letnich masowo podejmują się pracownicy ze wschodu. Nie inaczej będzie i w tym roku.

Tym, co może rozczarować, będą wynagrodzenia, co obrazuje poniższa sytuacja.

Agencja szuka pokojówek, które będą pracowały w hotelu nad morzem. Stawka? Od 8 do 16 zł za godzinę. Od tego jednak pracownik będzie musiał odjąć koszty zakwaterowania, które oszacowano na 500 zł.

Zobacz także: Obejrzyj: Firma zwolniona z ZUS. Co z pensją pracowników?

Redakcja money.pl skontaktowała się z agencją, by ustalić, jak się ma wynagrodzenie rzędu 8 zł za godzinę pracy do minimalnej stawki godzinowej, która w 2020 r. wynosi 17 zł brutto.

Przedstawicielka agencji wyjaśniła, że podane 8 zł to stawka za wysprzątanie pokoju (co nie pokrywa się z treścią ogłoszenia, w którym napisano: "8-16 zł netto / godzina - stawka zależna od ilości wykonanej pracy").

Jeśli więc pokojówka wysprząta w ciągu godziny półtora pokoju – otrzyma 14 zł, jeśli dwa pokoje – dostanie 16 zł. Założenie optymistyczne nie zawsze będzie możliwe do spełnienia: jeśli pokój będzie wymagał dużej ilości pracy, zwyczajnie nie da się do wysprzątać w godzinę i pokojówka zarobi 8 zł.

Rozmówczyni wyjaśniła też, że żaden pracownik nie ma obowiązku godzić się na odejmowanie od pensji 500 zł za zakwaterowanie. Jeśli chce, może poszukać sobie noclegu na własną rękę.

Przeliczmy. Przy 40 godzinach tygodniowo przez miesiąc za stawkę w dolnych widełkach, pracownik zarobi 1280 zł. Od tego trzeba odjąć koszty zakwaterowania. Z kolei osoba, która dostanie najwyższą stawkę, zarobi ok. 2,5 tys. zł minus koszt zakwaterowania.

Wszyscy szukający pracy muszą mieć jednak świadomość, że najbliższe miesiące nie będą sprzyjały wybrzydzaniu.

Kryzys dał mocno popalić. Stawki spadają, a rosną wymagania wobec pracowników. Dlatego możemy spodziewać się, że pracodawcy tak będą formułować ogłoszenia, aby brzmiały one jak propozycje stażu z wynagrodzeniem – zauważyła Katarzyna Lorenc, ekspert BCC ds. rynku pracy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić