o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
NB
|

Duchowni oburzeni. "To nie po chrześcijańsku odbierać pieniądze"

1495
Podziel się

Episkopat skrytykował Polski Ład, który przewiduje wyższe podatki dla duchownych. Zmian najbardziej obawiają się księża z małych parafii. - To nie po chrześcijańsku odbierać pieniądze księżom z najbiedniejszych parafii - skomentował w rozmowie z "Faktem" ks. Janusz Koplewski.

Duchowni oburzeni. "To nie po chrześcijańsku odbierać pieniądze"
Abp Gądecki napisał list do premiera ws. Polskiego Ładu (Newspix)
bESpPmrV

Polski Ład zakłada objęcie księży 9-procentową składką zdrowotną i likwidację możliwości odliczenia jej od podatku. Władze Kościoła Katolickiego są temu przeciwne i krytykują program.

Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki napisał list do premiera Mateusza Morawieckiego. Wytknął rządowi, że nie przeprowadził konsultacji z przedstawicielami Kościoła.

Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje publiczne - napisał.
bESpPmrX

Do listu do premiera załączono opinię prawną prof. KUL ks. Piotra Stanisza. Zaproponował, by rząd rozważył np. częściowe finansowanie składek zdrowotnych księży z Funduszu Kościelnego lub obniżenie stawek podatku zryczałtowanego, płaconego od przychodów osób duchownych.

Księża komentują Polski Ład

"Fakt" zapytał kilku księży o to, co sądzą na temat zmian proponowanych w Polskim Ładzie. Okazuje się, że zdania wśród duchownych są podzielone.

bESpPmsd
To nie po chrześcijańsku odbierać pieniądze księżom z najbiedniejszych parafii! Każdy obywatel płaci podatki i ksiądz też jest takim obywatelem. Tak jak inni płacimy składkę zdrowotną i społeczną i odliczaliśmy ją od podatku. Ta oszczędność była ważna szczególnie w najmniejszych parafiach. Według propozycji rządu księża mogą stracić nawet po kilkaset złotych i te kwoty uderzą w najbiedniejszych. Mam nadzieję, że rząd jeszcze rozważy swoją propozycję i znajdzie inne rozwiązanie - skomentował spowiednik gwiazd, ks. Janusz Koplewski.
To będzie cios dla księży w biednych parafiach. Myślę, że Episkopat coś pomoże w tej sprawie - stwierdził ks. Ryszard Pruczkowski z Bydgoszczy.
bESpPmse

Innego zdania jest natomiast ks. Adam Pawłowski z Rogalina. "Jako obywatel Polski wspieram polski rząd i od podatku się nie wykręcam!" - powiedział "Faktowi".

Zobacz także: Wyższe podatki dla duchownych? Episkopat ostro krytykuje Polski Ład. „Ludzie tego nie wybaczą”

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpPmsy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1495)
Aaaa
3 miesiące temu
A czy po chrześcijańsku jest kasowac za pogrzeb ślub za modlitwę wy macie zyc w obustwie jak Chrystus TYLKO nic nie macie z nim wspulnego
katolik.
3 miesiące temu
Jezus był bardzo sprawiedliwy. A my wychodowaliśmy samych Faraonów.I po co nam to było.Dzisiaj modlą się za pieniądze. Tego u Jezusa nie było. Z kąd kler wzią ten pomysł?
Biedak
3 miesiące temu
A czy po chrześcijańsku jest nadmiernie się bogacić, podczas gdy zwykli ludzie klepią biedę?
bESpPmsz
darek
3 miesiące temu
Jeśli o was chodzi to jest po chrześcijańsku
iio
3 miesiące temu
dekady i stulecia odrębności, bezkarności i nie płacenia podatków jak my ,sprawiły ze kler czuje sie ponad prawem i czują sie lepsi od innych, wyjątkowi.
szyk
3 miesiące temu
biskupy to wszystkie pieniądze przepuszczają na kiecki
Mamba
3 miesiące temu
ale po chrześcijańsku jest żądać tysiecy za pogrzeb, gdy rodzina, byc moze, i tak zyje z zasiłku.
MINIO
3 miesiące temu
A ZABIERAĆ TO PO CHRZEŚCIJAŃSKU. KLER TYLKO NAUCZONY WYCIĄGAĆ ŁAPY PO KASĘ. WSTYD I HAŃBA.
Tadeusz
3 miesiące temu
zna ktos biednego ksiedza albo zarabiajacego uczciwie na siebie ??
elo
3 miesiące temu
Straszna obłuda.
Z big
3 miesiące temu
do roboty kleszki , do roboty . wszyscy płacimy i wy też musicie.
oko
3 miesiące temu
czas skończyć z konkordatem niech się utrzymują sami a nie z budżetu albo niech płaci na nich ten kto chce
KK to zło
3 miesiące temu
Księża płacą tak śmiesznie niskie ryczałtowe podatki, że nie ma słów na bezczelność tego purpurata!
bESpPmsr
gość
3 miesiące temu
A tak się zastanawiałem co kościół krytycznie się wypowiadał na temat tej sytuacji na granicy białoruskiej. kasa, kasa i wszystko jasne.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić