o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
oprac.
WZI
|

Księża oburzeni Polskim Ładem. Chodzi o ich pieniądze

1099
Podziel się

Konferencja Episkopatu Polski skrytykowała wzrost składki zdrowotnej, który obejmie także księży. Hierarchowie kościelni narzekają, że rząd nie zaprosił ich do konsultacji społecznych.

Księża oburzeni Polskim Ładem. Chodzi o ich pieniądze
Księża oburzeni. Nie chcą płacić wyższych podatków. (PAP, PAP/Radek Pietruszka)
bESpKiMl

Powodem oburzenia księży jest wzrost składki zdrowotnej do 9 proc. oraz likwidacja możliwości odliczenia jej od podatku. Wyższa składka uderzy przede wszystkim w osoby rozliczające podatki ryczałtem, a właśnie do nich, jak podaje "Puls Biznesu", zaliczają się księża.

W odniesieniu do członków tej grupy nie przewiduje się żadnych rozwiązań szczególnych, które miałyby złagodzić skutki likwidacji odliczania składki zdrowotnej od płaconego podatku dochodowego - napisano w opinii Konferencji Episkopatu Polski, skierowanej do premiera Mateusza Morawieckiego

Księża proponują, by podwyżkę składki zrekompensować z Funduszu Kościelnego. Inną opcją jest pomysł obniżenia stawek podatku ryczałtowego.

bESpKiMn

Przewodniczący KEP arcybiskup Stanisław Gądecki napisał list skierowany do premiera Mateusza Morawieckiego. Ubolewa w nim nad faktem, że przedstawicieli Kościoła nie zaproszono do konsultacji społecznych w sprawie Polskiego Ładu.

Z przykrością stwierdzam, że pomimo tego, że projekt dotyczy także sytuacji prawnej osób duchownych, ani Kościół Katolicki, ani inne związki wyznaniowe, nie zostały uwzględnione wśród kilkudziesięciu podmiotów, z którymi rząd przeprowadza konsultacje - pisze Gądecki.
bESpKiMt

Podatek, jaki mają płacić księża, co roku ustala fiskus. Jest pobierany raz na kwartał, a jego wysokość zależy od wielkości parafii. Proboszczowie w 2019 r. płacili od 434 zł do 1559 zł zryczałtowanego podatku. Podatki płacą również księża pracujący np. w szkołach, lub prowadzący działalność gospodarczą.

Nieopodatkowane są za to wszelkie przychody w postaci darowizn, jak np. ofiary "na tacę", czy te wręczane kapłanom w kopertach podczas kolędy.

Zobacz także: Polski Ład bez poparcia Polskiej Rady Biznesu. „To totalny błąd”
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bESpKiMO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1099)
roman
3 miesiące temu
Powinni byc rozliczani z spełnienia modlitw,brak wynikow gonic z kośćiola.
HALINA
3 miesiące temu
Kościół w Polsce zawsze był zepsuty brał ziemię kiedyś od hrabiego obiecali mu niebo teraz PIS im daje miliony za to samo wejście do nieba
sas
3 miesiące temu
Duchowni innych wyznań pracują i płacą podatki i składki od tej pracy.
bESpKiMP
Maria
3 miesiące temu
A dlaczego ja mam płacić a księża nie niech policzą ile inni mają a ile oni i jeszcze z tych małych pieniędzy potrafią wyłudzić jak najwięcej dla siebie ja mam 1500 zł emerytury a ile on miesięcznie wyciągnie na to składają się opłaty za śluby chrzty pogrzeby msze za spokój duszy wyzdrowienie za wydanie jakiegoś papierka kolędy roczne no i komunie dzieci państwo też coś dorzuca gdyby było tak słabo jak mówią to by takie fury pod plebania mi nie parkowały pod moja parafią fura warta ok 100000 zł a pan Bóg na osiołku podróżował lub na piechotę może czas spuścić trochę z tonu popieram płatności przez księży bo teraz to nie powołanie a chęć życia w bogactwie bez stresu i odpowiedzialności następna wybrana kasta nadzwyczajna
Cywilizacja
3 miesiące temu
Księża zamienią swój patriarchalny światopogląd na socjal-liberalno-demokratyczne wartości i będą namawiać wiernych żeby głosowali na lewicę bo jest najbardziej proeuropejską partią a od unijnych wartości uzależnione są dotacje unijne. A księża zrobią wszystko żeby nie płacić kasy tylko jej jak najwięcej zdobyć oraz żeby im państwo majątku nie skonfliskowało. Bo księża wiedzą, że PiS zwiększa podatki inflację, koszty składek a nawet będzie konfliskował majątki żeby mieć kasę na propagandy w TVP i trwam u Rydzyka, na rozdawnictwo, na 500+ i bajeczki patriotyczne oraz na różne inwestycje. A najlepszym sposobem dla pis jest zwiększenie inflacji, wielkości i ilości podatków i składek. I pis żadnej grupy już nie szczędzi. PIS JUŻ NAWET KOŚCIOŁA NIE OSZCZĘDZI. PIS UŻYWAŁ KOŚCIOŁA ŻEBY WYGRAĆ WYBORY. A JAK POLSKA NIE PRZYJMIE EUROPEJSKICH WARTOŚCI, TO NIE OTRZYMA DOTACJI UNIJNYCH A NAWET BĘDZIE MUSIAŁA ODDAĆ WSZYSTKIE PIENIĄDZE KTÓRE UNIA NAM DAŁA. A KSIĘŻA O TYM WIEDZĄ I BOJĄ SIĘ, ŻE JAK PRZYJDZIE CO DO CZEGO, TO PIS ZABIERZE IM KASĘ LUB PODNIESIE IM PODATKU O MINIMUM 50% ŻEBY MIEĆ NA SWOJE CELE. Kościół się zreformował bo chciał przetrwać i mieć władzę i mamonę. SUKUENKOWI zmienią zdanie na temat Unii Europejskiej, jej wartości itd dla bogactw, które unia Europejska daje. Bo jak nie będzie unijnych dotacji, to będzie się powiększał dług publiczny oraz rząd nie zrealizuje inwestycji i kraj nie będzie zarabiał. A jak kraj nie będzie zarabiał to obywatele będą biedniejsi i nie będą mieli czego dawać księżą na tacę a nawet rząd im skonfliskuje majątki żeby częściowo załatać dziurę w budżecie i mieć chć trochę na dotacje.
Nemo
3 miesiące temu
Póki ich własny rząd nie tykał pieniędzy kościelnych ,było wszystko o.k.
asw
3 miesiące temu
Ale namawianie Małopolski do rezygnacji z pieniędzy UE jest OK ?
Katoliczka
3 miesiące temu
Wiecznie im mało!!!!!!Nie wstyd Wam!!!!!¡
Tatiana
3 miesiące temu
Przez wybryki Godek pis, kościóła, Rydzyka itd unia Europejska nie da kasy a nawet zarządają zwrotu pieniędzy, które nam dała jak nie przyjmiemy europejskich wartości od których uzależnione są dotacje. Polska jest krajem zadłużonym i biednym zależnym od Unii. Kiedyś Polska zrzekła się swojej pogańskiej kultury na rzecz chrześcijaństwa narzuconego nam przez inne państwa, które teraz są Unią Europejską. Gdyby Polska się sprzeciwiła, to i tak chrześcijaństwo narzuconoby nam siłą i Polacy byliby wymordowani. Raz Polska zrzekła się swojej kultury i wiary bo inne państwa postawiły ultimatum, te same państwa teraz nazywają się Unią Europejską. Rydzyk i Kaja Godek są opłacani przez Ordo luris a ordo luris jest opłacane przez Kreml, czyli Putina. Przez PiS, Rydzyka, Godek, konfederację i kościół unia Europejska nie będzie nam dawać kasy a nawet zarządają zwrotu pieniędzy, które nam dała w ramach dotacji oraz zniszczenia wszystkiego co zostało wybudowane i kupione za unijną forsę. Bycie w jakiejkolwiek organizacji i wspólnocie oraz branie korzyści z bycia jej członkiem ma pewną cenę, a ta cena to przestrzeganie jej zasad i wartości. Jak Polska nie przyjmie europejskich wartości tak jak kiedyś chrzest, to wywalą nas z Unii Europejskiej i nie będziemy mieli kasy i staniemy się zapaścią gospodarczo-cywilizacyjną o mentalności ze średniowiecza i będziemy ciemnogrodem zależnym od humorów Putina, do którego wdzięczy się Kaczyński. OD UNIJNYCH WARTOŚCI ZALEŻNE SĄ DOTACJE UNIJNE a od unijnych dotacji zależna jest Polska. Jak Polska nie przyjmie europejskich wartości, to będziemy mieli przesrane, bo nie będzie nas na mapie a Rosja się powiększy, bo Putin na nas łapy położy! Lewica jest najbardziej proeuropejską partią a od unijnych wartości uzależnione są dotacje. Rydzyk, Czarnek, pis itd chcą z nas zrobić ciemnogród. PiS skłócił Polskę z Unią Europejską, Stanami Zjednoczonymi, zachodem i z kim popadnie.
Kuba
3 miesiące temu
Jak przez ponad 2000 lat mozna wiezyc w niewytlumaczalne brednie i dawac zysk zlodziejom i klamcom
jk
3 miesiące temu
Chodzi o ich pieniądze? chyba o nasze? Skąd niepracujący mają pieniądze?
APol
3 miesiące temu
Bardzo dużo jest nieopodatkowanych kościelnych opłat np: pogrzeby czy opłaty cmentarne. Ja rok temu poszłam z kartą opłacić kolejne 20 letnie miejsce pochówku mojej babci. Proszę sobie wyobrazić moją minę.
Gość
3 miesiące temu
I bardzo dobrze niech płacą !! A żebraja na tacę i gdzie podatek fałszywcy?!
bESpKiMH
Kaz
3 miesiące temu
Mnie też nie zaproszono do konsultacji.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić