Michał Krawiel
Michał Krawiel| 

Co może zrobić nam ochroniarz w sklepie. o wiele więcej, niż sądzimy

15

Pytają o zawartość torebki, plecaka i zapraszają do pokoju ochrony. Co mogą, a czego nie mogą ochroniarze w polskich sklepach? Zaskoczycie się, jak duże mają uprawnienia.

Co może zrobić nam ochroniarz w sklepie. o wiele więcej, niż sądzimy
Czy ochroniarz może nas wylegitymować? (Adobe Stock)

Ochroniarz w sklepie może więcej, niż nam się wydaje. Pracownicy ochrony nie tylko mają wyglądać, ale przede wszystkim posiadają uprawnienia, takie jak możliwość legitymowania. Ale to nie wszystko.

Ochroniarze przede wszystkim mają prawo do legitymowania, które często jest im odmawiane. W takim przypadku klient może dostać mandat w wysokości 500 zł od policji. Ochroniarz nie ma natomiast prawa do przeszukiwania osoby, ale może sprawdzić zawartość torebki lub plecaka. Oczywiście możemy odmówić, ale wtedy musimy się liczyć z oczekiwaniem na przyjazd policji, która dokona rewizji plecaka lub torebki.

Kiedy ochroniarz prosi nas do pomieszczenia ochrony w celu przeszukania plecaka, to możemy stawiać bierny opór, ale nie możemy uciekać, bo wtedy jest to czynny opór. W takim przypadku ochroniarz może skorzystać z przysługującego mu prawa do wykorzystania środków przymusu.

Oczywiście najlepiej jest się dogadać, jeżeli nie mamy nic na sumieniu. Czasami warto zrozumieć ochroniarza i presję związaną z tym typem pracy. Dogadać się jest zawsze lepiej, niż utrudniać innym pracę.

Zobacz także: Jaka pensja minimalna w 2022. "Rozwiązanie polityczne jest bardzo ryzykowne"
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić