Kamil Różycki
Kamil Różycki| 
aktualizacja 

Zostawiają w drzwiach Polaków. Znalazłeś? Uważaj

19

Co jakiś czas do internetu trafiają nowe ostrzeżenia, na temat oznaczania przez złodziei kolejnych celów. Tym razem, jednym z takich sposobów podzieliła się Małgorzata Sokołowska. Policjantka od lat prowadzi swój kanał w social mediach, gdzie opowiada o swojej pracy.

Zostawiają w drzwiach Polaków. Znalazłeś? Uważaj
Nowy sposób włamywaczy na okradanie mieszkań (Facebook, Getty Images)

Rysowane kółka, krzyżyka czy kładzenie monety na wycieraczce to popularne niegdyś sposoby oznaczania domów przez złodziei. Celem takich działań jest nie tylko "zaznaczenie" domu do obrabowania, by nie zapomnieć, gdzie on się znajduje.

Zdecydowana większość z nich to także sposób na rozpoznanie, czy aktualnie ktoś w nim przebywa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Wpadli na genialny plan. Okradali ciężarówki w trakcie jazdy

Jak się okazało, wspomniane wyżej sposoby odchodzą powoli w zapomnienie. Teraz włamywacze znaleźli o wiele skuteczniejszy i prostszy sposób. Wykorzystuje on powszechnie spotykane w skrzynkach czy drzwiach ulotki. Według policjantki Małgorzaty Sokołowskiej mogą one stanowić cenne źródło wiedzy dla włamywaczy, którzy często podrzucają je sami.

Poproś sąsiada o wyciąganie twoich ulotek w czasie nieobecności

Policjantka ostrzega, że włożone w drzwi mieszkania ulotki, mogą być bardzo niebezpieczne. Wśród zwykłych ulotek informacyjnych mogą znajdować się także te, które są podrzucane przez przestępców. Wówczas, jeżeli nie będą systematycznie wyciągane, dadzą włamywaczom jasny sygnał, że w danym mieszkaniu nic się nie znajduje.

Zdecydowana większość to po prostu ulotki. Jednak to też świetny sposób złodziei, aby zweryfikować czy jesteś w domu, czy może Twoje mieszkanie stoi puste. Dlatego tak ważne jest, aby zwracać uwagę na nieznane oznaczenia i usuwać je, a także informować o tym sąsiadów i administrację budynku. - relacjonuje na swoim TikToku policjantka.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Z tego powodu, powinniśmy mieć oczy dookoła głowy. Jak zauważa twórczyni kanału, warto porozmawiać z sąsiadem, żeby w czasie naszej nieobecności monitorował czy w drzwiach nie pojawiają się tego typu ulotki. Jeśli tak to nie bójmy się prosić o ich wyciąganie, ponieważ jak się okazuje, może uchronić nas to przed kradzieżą.

Jeżeli twój sąsiad wyjechał na dłużej, to wyjmuj takie ulotki z jego drzwi. Poproś też o to samo podczas twojej nieobecności. A jeżeli jeszcze nie znasz swoich sąsiadów, to warto to nadrobić, bo czujny sąsiad, to jedno z najlepszych zabezpieczeń antywłamaniowych - kończy swoje ostrzeżenie Małgorzata Sokołowska.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić