Zwrot kosztów za przyłącze gazowe

13

Wykonanie przyłącza gazowego jest potrzebne, jeśli chcemy korzystać w lokalu z gazu ziemnego. Jak wygląda ta procedura i czy możliwy jest zwrot kosztów za przyłącze gazowe? Jaka jest jego cena?

Zwrot kosztów za przyłącze gazowe
Zwrot kosztów za przyłącze gazowe (Getty Images, Photo by Keith Getter (c) 2021)

Przyłącze gazowe – jak wygląda procedura?

Każdy, kto chce korzystać z gazu ziemnego, musi mieć przyłącze gazowe. Aby je otrzymać trzeba przejść odpowiednią procedurę. Wymaga ona dopełnienia formalności, czyli złożenia dokumentów, m.in. projektu instalacji gazowej, wniosku o określenie warunków technicznych przyłączenia i dostawy gazu. Decyzja powinna do nas trafić w ciągu 21 dni. 

Zwrot kosztów za przyłącze gazowe

Wiele osób zastanawia się, czy jest możliwość otrzymania zwrotu kosztów za wykonanie przyłącza gazowego. W teorii taka opcja jest jak najbardziej możliwa, jednak nie jest tak łatwo je uzyskać.

Generalnie procedura nie jest skomplikowana - wystarczy złożyć prośbę o zwrot środków w formie pisemnej. Taki dokument musi oczywiście zawierać odpowiednie dane identyfikacyjne, a w szczególności należy podać którego lokalu dotyczy prośba (miasto, ulica, numer lokalu) i swoje dane (imię i nazwisko, pesel, adres, numer telefonu). Do pisma trzeba dołączyć umowę podpisaną z Miejskim Społecznym Komitetem Gazyfikacji wraz z dowodem uiszczenia opłaty przyłączeniowej lub umową o przyłączenie do sieci gazowej. Dokument należy oczywiście własnoręcznie podpisać i wpisać poprawną datę. 

Warto dodać, że większe prawdopodobieństwo na otrzymanie zwrotu kosztów jest wtedy, gdy z przyłącza korzysta szersze grono, czyli najlepiej kilka gospodarstw domowych.

Ile kosztuje przyłącze gazu od skrzynki do domu

Koszt, jaki musimy ponieść za wykonanie przyłącza gazowego jest uzależniony od tego, gdzie mieszkamy. Każdy z poszczególnych regionów w kraju ma swoją indywidualną cenę. Poza tym na cenę przyłącza składa się jego moc i odległość danej nieruchomości od gazociągu. Oczywiście, wszystkie koszty przygotowania przyłącza są po stronie klienta. Dla przykładu – jeśli chodzi o przyłącza o długości do 15 m wiąże się to z opłatą ryczałtową za jego budowę wysokości od 1754,70 - 1942,20 zł (cena uzależniona od rejonu Polski). Jeśli zaś przyłącze będzie o wiele dłuższe - powyżej 15 m, trzeba się liczyć z kosztem rzędu 62,70 - 79,70 zł za każdy metr.     

Ile się czeka na podłączenie licznika gazu? 

Ciężko jednoznacznie powiedzieć ile należy czekać na podłączenie licznika gazu. W dużym skrócie ma na to wpływ czas, w którym uda się przyszłemu klientowi przedstawić projekt przyłącza gazowego zamontowania instalacji. 

Zobacz także: Nowoczesny dom z bali z widokiem na Tatry. Koszty utrzymania zaskakują
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić