Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

Oto, co dzieje się z twoim ciałem, gdy wypijesz energetyka

73

Piją je praktycznie wszyscy. Dodają energii i dobrze smakują, jednak czy wiesz, co tak naprawdę dzieje się w twoim organizmie po wypiciu zaledwie jednej puszki napoju energetycznego? Przekonaj się.

Oto, co dzieje się z twoim ciałem, gdy wypijesz energetyka
(Pixabay.com)

Pierwsze efekty czuć już w pierwszych 10 minutach po wypiciu. To wtedy kofeina z napoju dostaje się do krwiobiegu, powodując wzrost ciśnienia krwi i przyspieszone bicie serca. Następnie, w ciągu kolejnych 15-45 minut poziom kofeiny w organizmie osiąga swój szczytowy poziom. Dopiero wtedy zaczynasz odczuwać poprawę koncentracji i ogólne pobudzenie.

Do 50 minut powinno zająć całkowite przyswojenie kofeiny. W tym momencie wątroba jest w całości wypełniona przez napój energetyczny i nadmiar cukru trafia wraz z krwią do pozostałych części ciała. To bardzo ważne, bo już kilka minut później, gdy tylko poziom cukru spadnie (nie będzie dalej dostarczany), zaczniesz odczuwać coraz większe zmęczenie.

To właśnie dlatego wiele osób pije napoje energetyczne praktycznie jeden za drugim. Tak naprawdę nie potrzebują dodatkowej dawki kofeiny, a coraz więcej cukru. Stąd bierze się również słuszne przekonanie, że picie napojów energetycznych grozi otyłością - komentuje dietetyk Ella Allred w rozmowie z portalem news.com.au.

Kofeina pozostanie we krwi przez następnych kilka godzin. Zmniejszenie jej poziomu o 50 proc. zajmie około 5-6 godzin. Dwa razy dłużej trwa całkowite pozbycie się jej z organizmu. Co ciekawe, potrzebujemy zaledwie 7-12 dni, by przyzwyczaić się do regularnych dawek kofeiny i zwiększyć tolerancję na nią. To dlatego z czasem kawy i napojów energetycznych pije się coraz więcej.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić