Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

W tych krajach żyją najbardziej leniwi ludzie świata. To nie Polska

17

Średnia liczba kroków stawianych przez ludzi na całym świecie to 4961 dziennie. To około 4 km. Rekordziści robią ich jednak o wiele więcej.

W tych krajach żyją najbardziej leniwi ludzie świata. To nie Polska
(iStock.com)

Najbardziej leniwym krajem świata jest Indonezja. Mieszkańcy tej wyspy robią tylko 3513 kroków na dzień. Dla porównania, najbardziej aktywni robią ich 6880, szacuje się, że to prawie 6 km. Zwycięzcami tego zestawienia są ludzie żyjący w Hong Kongu - czytamy w piśmie "Nature".

Jak w badaniu wypadła Polska? Podobnie jak większość krajów Europy, robimy ok. 5,5 tys. kroków dziennie. Do rekordzistów sporo nam brakuje, ale jesteśmy lepsi m.in. od Stanów Zjednoczonych o niecały tysiąc dziennie. Amerykanie robią tylko 4,7 tys. kroków na dobę.

To badanie jest o tysiąc razy bardziej rozległe i dokładne, niż jakiekolwiek dotychczas przeprowadzone. Powstało wiele cudownych opracowa o zdrowiu ludzi na świecie, ale nigdy nie opierały się one na tak dokładnych danych - skomentował Scott Delp, prof. bioinżynierii z Uniwersytetu Stanforda, współtwórca raportu.

Zobacz także: Nie przegap: Chrapanie negatywnie wpływa na zdrowie i związek

Aż 46 krajów z całego świata ma niezadowalający wynik, co oznacza, że mieszkają tam naprawdę leniwi ludzie. Według naukowców zdrowy człowiek powinien robić minimum 5 tys. kroków dziennie. Kraje takie jak USA, Kanada, Australia czy Nowa Zelandia znalazły się poniżej tej granicy. A to oznacza większe ryzyko otyłości dla mieszkańców tych państw.

Naukowcy prześledzili aktywność 700 tys. ludzi z całego świata. Przeanalizowali do tego dane wysyłane przez ich smartfony. Naukowcy nie brali pod uwagę poruszania się z prędkością, która oznaczałaby podróż np. samochodem czy rowerem. Łączna liczba dni aktywności wyniosła aż 68 mln.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić