Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

WHO ostrzega przed epidemią "choroby X". Nie jesteśmy na nią gotowi

176

Światowa Organizacja Zdrowia zaktualizowała listę przyszłych zagrożeń ludzkości, na którą wpisywane są ewentualne epidemie, na które świat nie jest przygotowany.

Research dangerous viruses in the laboratory
Research dangerous viruses in the laboratory (iStock.com, luchschen)

To pierwszy raz, gdy nieznana dotąd choroba trafiła na listę zagrożeń. Dotychczas widniało tam zagrożenie epidemią m.in. wirusa Ebola, Zika czy SARS.

Historia pokazuje, że najprawdopodobniej następna wielka epidemia będzie czymś, czego wcześniej nie widzieliśmy. Należy wypracować systemy, które pozwolą na szybkie opracowywanie środków zaradczych - powiedział John-Arne Rottingen, naukowy doradca WHO.

Zobacz także: Zobacz także: Czy odra dotrze do Polski?

Czym jest "choroba X"? Tą nazwą WHO określa patogen, który nie został jeszcze odkryty. Na razie nie stwierdzono jego istnienia, ale jest niemal pewne, że pojawi się w przyszłości Jej źródłem mogą być istniejące wirusy, wirusy, które wydostały się z laboratorium lub choroby, które dotychczas zagrażały zwierzętom, ale "przeniosą" się także na ludzi.

To nie jedyna choroba, która będzie pochodzić od zwierząt. Takimi wirusami są np. Ebola, salmonella czy HIV - przypomina Science Alert.

Widziałeś lub słyszałeś coś ciekawego? Poinformuj nas, nakręć film, zrób zdjęcie i wyślij na redakcjao2@grupawp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić