Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Małgorzata Trejtowicz
|
aktualizacja

Mateusz Damięcki wspiera młodych lekarzy z Porozumienia Rezydentów OZZL. "Bądź Hipokratesem, a nie hipokrytą!"

21
Podziel się:

Gwiazda serialu "W rytmie serca" w emocjonalnym wpisie na Facebooku poparł protest Porozumienia Rezydentów OZZL, którzy walczą m.in. o poprawę warunków pracy lekarzy.

Mateusz Damięcki wspiera młodych lekarzy z Porozumienia Rezydentów OZZL. "Bądź Hipokratesem, a nie hipokrytą!"
(Facebook.com)

Mateusz Damięcki, który wciela się w rolę młodego lekarza w popularnym serialu "W rytmie serca", opublikował Na Facebooku swoje słowa poparcia:

"Popieram młodych lekarzy zrzeszonych w ramach Porozumienia Rezydentów. Bądźcie konsekwentni i wytrwali. Strajkujcie, protestujcie - jako Wasz przyszły pacjent chcę mieć pewność, że otrzymacie wszystko, czego potrzebujecie, by w pełni sił zadbać o zdrowie i życie moje i moich najbliższych".

Przypomnijmy, że Porozumienie Rezydentów w serii protestów walczy o takie postulaty, jak:

  1. Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia do poziomu europejskiego nie niższego niż 6,8 PKB w przeciągu trzech lat.
  2. Likwidację kolejek.
  3. Rozwiązanie problemu braku personelu medycznego.
  4. Likwidację biurokracji w ochronie zdrowia.
  5. Poprawę warunków pracy i płacy w ochronie zdrowia

Damięcki zwrócił uwagę, że rzeczywistość pokazywana w polskich serialach medycznych niekoniecznie jest zgodna z prawdą. Wykorzystując falę popularności serialu, aktor zwraca uwagę na potrzeby pracowników Polskiej Służby Zdrowia - niezbędne do tego, by mogli należycie opiekować się zdrowiem swoich pacjentów.

"Pracując w serialach o tematyce medycznej, spotykam się na co dzień z konkretnymi sytuacjami, które, choć zapisane w scenariuszu, stają się automatycznie fikcją, odzwierciedlają w pewnym stopniu rzeczywistość, która nas otacza. I która nas wszystkich, bez wyjątku dotyczy. Serial jednak nigdy nie pokaże całej prawdy - kto bowiem chciałby po ciężkim dniu zmagań z rzeczywistością wrócić do domu i dostać to samo na ekranie telewizora?".

Aktor zachęca do dzielenia się postem na Facebooku i wspierania tym samym dążenia młodych lekarzy. Emocjonalną wypowiedź poszerzył w najnowszym wpisie na swoim blogu:

*"Chciałbyś, żeby Twoim ukochanym, jedynym dzieckiem zaopiekował się w szpitalu ledwo wiążący koniec z końcem, przemęczony rezydent? *Ten, który właśnie uczy się po to, by w przyszłości brać odpowiedzialność nie tylko za pacjentów, ale i placówki oraz cały system zdrowotny? I bardzo proszę bez złośliwości - nie mylmy pojęć: "misja" nie zawsze musi oznaczać "działanie charytatywne". Minęła epoka Judymów, żyjemy w czasach, w których do pracy jeździ się samochodem, a nie w deszczu i błocie przedziera się do umierającego - bieda nie doda lekarzowi szlachetności. A nawet jeśli ktoś tak nadal na to patrzy - to nie o to tu chodzi".

Wpis został opatrzony wiele mówiącym nagłówkiem: *"Primum non nocere - bądź Hipokratesem, a nie hipokrytą". *

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Teleshow
KOMENTARZE
(21)
sdf
5 lata temu
Ojca agenta SB tez wspierasz ?
Ann
5 lata temu
Przecież tym tzw. "rezydentom" zależy tylko na większej kasie! A wysługują się zwykłymi ludźmi, by przepchać swoje żądania. Obrzydliwe
O rly
5 lata temu
Ja też chcę siedzieć na d*pie i zarabiać 50 tysi miesięcznie...
jerzy
5 lata temu
jaki ojciec taki syn zajmij sie swoją profesją rezydenci to praktykanci od kiedy praktykant zarabia duże pieniądze strajkują bo są manipulowani przez totalną opozycje
sos
5 lata temu
ciekawe dlaczego siedzieli cicho za poprzednich rządów ,??? coś tu pachnie kodziarstwem
wasz pan
5 lata temu
lekarze nie mają powodu do strajków, poprzewracało się im w głowach. Zarabiają znacznie więcej niż średnia krajowa ale im ciągle mało !!!!
Bodek
5 lata temu
Pustak widziałem jego wymiociny słowne na temat osiągnięć u rusków i inne, no po prostu brak słów. Myślałem kiedyś, że to fajny chłopak ale się ostro myliłem. Lekarze hm ich powaliło, za cooo...... najpierw zasługi a następnie gdy zasłuży swoją pracą i ogólnie swoją osobą to wtedy konkretne pieniądze. A tym co startują na miano lekarza mówię, że są pewne etapy w życiu także w wykonywanym zawodzie a tu jajko chciało by być od razu kurą.
Si
5 lata temu
Nie lubię gnojka, tatuś też kolaborant
POpa
5 lata temu
Od czasów rządów PO-PSL polskie uczelnie wypuszczają najgorzej wyedukowanych lekarzy w historii medycyny, a roszczenia mają największe. Cmentarze pełne są pacjentów po błędach w sztuce tych domorosłych lekarzy. Na zachodzie ci pseudo medycy robią za wynieść-przynieść
Ania
5 lata temu
Do roboty bo manna z nieba nie popłynie za dobrze macie
Wolni
5 lata temu
zajmijcie się swoimi sprawami a nie polityka
Rude w głowie
5 lata temu
Myslalam ze to pilkaż
gosc
5 lata temu
Ajakie to pieniadze rezydentow ,ktore nie pozwalaja zwiazac konca z koncem?Emeryci maja tysiac zl i musza zyc i robic oplaty ,by nie wyladowac na ulicy ,albo pod mostem,czy pan rezydent tez za tyle zyje?
Ereb
5 lata temu
Rezydent zarabia od 2600 do 5600 na rękę i jest pilnowany by nie popełnił błędu a jego odpowiedzialność jest w praktyce zerowa oczywiście gdy zakończy swój staż to pensja mu dość wzrośnie ale widać dla młodych to nadal przymierzanie głodem... Jako ratownik medyczny zarabiam 2100 jest wielu ratowników którzy zarabiają mniej to samo tyczy się pielęgniarek więc jestem za zmianami jednak niech wpierw wzrośnie poziom świadczeń dla pacjenta niech będzie wymieniony sprzęt a na końcu porozmawiajmy o naszych pensjach które owszem uczciwe nie są ale na pewno również nie są głodowe....
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić