Nocne Wilki z wizytą w Auschwitz. "Chcemy oddać hołd bohaterom"

1 z 5Wizyta pod eskortą

Obraz
© PAP/EPA | Stanisław Rozpędzik

3 maja motocykliści z grupy Nocne Wilki odwiedzili dawny obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau. Delegacji z Rosji towarzyszyła policyjna eskorta. Wizyta w Polsce jest jednym z etapów rajdu „Droga Zwycięstwa”, który rozpoczął się 29 kwietnia w Moskwie. 9 maja motocykliści dotrą do Berlina w celu uczczenia zwycięstwa ZSRR nad hitlerowskimi Niemcami. - Chcemy oddać cześć bohaterom, którzy zrobili wszystko, aby wygrać - deklarowali członkowie grupy.

2 z 5Kwiaty ku pamięci

Obraz
© PAP/EPA | Stanisław Rozpędzik

Piętnastu przedstawicieli Nocnych Wilków złożyło kwiaty na terenie obozu. Dzień wcześniej motocykliści w tym samym celu odwiedzili Cmentarz Ofiar Radzieckich we Wrocławiu i pomnik Ofiar Rzezi Wołyńskiej.

3 z 5Nie tylko Rosjanie

Obraz
© PAP/EPA | Stanisław Rozpędzik

W 15-osobowej grupie znajdowali się nie tylko Rosjanie. Byli w niej także Słowacy, Czesi oraz obywatel Kazachstanu.

4 z 5Wymowne ozdoby

Obraz
© PAP/EPA | Stanisław Rozpędzik

Niemal wszystkie motory Nocnych Wilków udekorowane były flagami Rosji oraz Związku Radzieckiego. Grupa budzi kontrowersje w dużej mierze z powodu odwoływań do skrajnego nacjonalizmu oraz stalinizmu.

5 z 5Wbrew zakazom

Obraz
© PAP/EPA | Stanisław Rozpędzik

Nocne Wilki przybyły do Polski pomimo decydowanego sprzeciwu ze strony MSZ. Motocykliści postanowili jednak trzymać się wcześniej ustalonej trasy rajdu do Berlina.

Wybrane dla Ciebie