Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

10 osób rannych po uderzeniu pioruna. Dwoje reanimowano

8

Nie tylko w Polsce doszło w poniedziałek do gwałtownych burz. W niemieckim Dreźnie nieopodal parku uderzył piorun. Rannych zostało dziesięć osób, z czego cztery są w stanie ciężkim. Dwóch mężczyzn reanimowano na miejscu z powodu zatrzymania krążenia.

10 osób rannych po uderzeniu pioruna. Dwoje reanimowano
Piorun uderzył w Dreźnie. Są ranni (Pixabay)

W poniedziałek w wielu regionach Polski występowały burze. Podobne sytuacje miały miejsce także u naszych zachodnich sąsiadów. Według doniesień telewizji ZDF, około godziny 17.00, piorun uderzył w Dreźnie nad brzegiem Łaby, w pobliżu parku Rosengarten.

Jak informuje Interia, w wyniku uderzenia pioruna rannych zostało co najmniej dziesięć osób. Są nimi trzy kobiety i siedmiu mężczyzn w wieku od 26 do 41 lat.

Wszyscy poszkodowani otrzymali na miejscu pomoc medyczną, a następnie zostali przetransportowani do szpitali. Większość z nich skarżyła się na typowe objawy po trafieniu piorunem, takie jak mrowienie w kończynach.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Burze dały o sobie znać w części Polski. Majówka z gradem na nagraniach

Reanimowano dwie osoby

Czworo z poszkodowanych doznało bardzo poważnych obrażeń, które zagrażały ich życiu. Jak przekazała Interia, w przypadku dwóch mężczyzn, w wieku 27 i 30 lat, konieczna była reanimacja, ponieważ doszło u nich do zatrzymania krążenia.

Na miejscu zdarzenia ratownicy medyczni przeprowadzili natychmiastowe działania resuscytacyjne, które były niezbędne, aby przywrócić funkcje życiowe poszkodowanych. Po stabilizacji parametrów życiowych wszystkie ciężko ranne osoby zostały przewiezione do specjalistycznych szpitali, gdzie zostały poddane dalszej opiece medycznej. Na razie nie ma jednak żadnych informacji od policji ani ze szpitali na temat ich obecnego stanu zdrowia.

Poszkodowani mogli uciec

Rzecznik lokalnej straży pożarnej, Michael Klahre poinformował, że podczas akcji ratunkowej na przeciwległym brzegu Łaby uderzył kolejny piorun, co dodatkowo utrudniło działania ratowników.

Służby ratunkowe przekazały również, że istnieje prawdopodobieństwo, iż liczba poszkodowanych może być większa. Jak przekazał serwis Interia, osoby te mogły w szoku uciec i schować się w bezpieczniejszych miejscach, a następnie udać się do domów.

Ratownicy apelują do wszystkich mieszkańców Drezna, którzy byli w okolicy zdarzenia, aby zgłosili się do najbliższego punktu medycznego w celu sprawdzenia stanu zdrowia. Szczególnie, gdy występują u nich takie objawy jak: drętwienie kończyn, kołatanie serca czy przyspieszone bicie.

Pamiętajmy, aby podczas burzy unikać spacerów, nie stawać pod samotnymi drzewami ani w pobliżu wysokich metalowych masztów, w które często uderza piorun, oraz trzymać się z daleka od linii elektroenergetycznych.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić