Aborcja w Polsce. Strajk Kobiet ostro o Kaczyńskim

46

W środę 27 stycznia została opublikowana treść uzasadnienia sędzi Julii Przyłębskiej, dotyczącego prawa do wykonywania aborcji. Marta Lempart i pozostałe przedstawicielki Ogólnopolskiego Strajku Kobiet natychmiast zwołały konferencję prasową. Zapowiedziały podjęcie kroków prawnych.

Aborcja w Polsce. Strajk Kobiet ostro o Kaczyńskim
Marta Lempart (PAP, Radek Pietruszka)

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego został orzeczony 22 października 2020 roku. Doszło wówczas do uznania, że przepis dopieszczający przerwanie ciąży w przypadku wysokiego prawdopodobieństwa wystąpienia ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu jest niekonstytucyjny. Jednak aż do dzisiaj zwlekano z publikacją oświadczenia sędzi Julii Przyłębskiej.

Aborcja w Polsce. Działaczki Strajku Kobiet chcą zgotować rządowi piekło

Marta Lempart przyznała w trakcie konferencji prasowej, że spodziewa się publikacji wyroku TK w Dzienniku Ustaw. Zapowiedziała w imieniu Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, że złoży zawiadomienie do prokuratury w sprawie osoby, która zdecyduje się na podobny ruch. Jak dowodzi, będzie to przestępstwo nadużycia władzy przez państwowego urzędnika.

Skutki będą następujące – osoba w kancelarii premiera, która zdecyduje się opublikować w Dzienniku Ustaw decyzję pani magister Przyłębskiej, popełni przestępstwo z art. 231 kodeksu karnego. (...) Zostanie przez nas złożone w tej sprawie zawiadomienie do prokuratury – zapowiedziała Marta Lempart na konferencji.
Zobacz także: Zobacz też: Aborcja w Polsce. Anja Rubik na strajku kobiet w Warszawie: "To jest przerażające"

Na konferencji zabrała głos także Klementyna Suchanow. Odpowiedzialnością za wyrok Trybunału Konstytucyjnego obarczyła przedstawicieli obecnego rządu, szczególnie –Jarosława Kaczyńskiego. Jak zapowiedziała w imieniu pozostałych działaczek, nie zamierzają im darować tego, co zrobili.

Po prostu zgotujemy wam piekło, nie podarujemy wam tego. (...) Dzisiaj noc może być ciężka. Wiemy, co robi policja. Sprawdźmy, ile pan Kaczyński zdoła ściągnąć do Warszawy radiowozów tak, aby się nas nie bał – oświadczyła Klementyna Suchanow na konferencji.

Marta Lempart otwarcie zaapelowała do mieszkańców Polski, aby jeszcze dzisiaj przyłączyli się do protestu pod budynkiem Trybunału Konsytucyjnego. Poprosiła, żeby dali upust swojemu gniewowi na zachowanie rządu i sędziów, którzy podpisali się pod orzeczeniem odnośnie prawa do przerwania ciąży.

Wyraźcie ten swój gniew tak, jak uważacie. To nie my zaczęłyśmy – apelowała w trakcie konferencji Marta Lempart.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić