Abp Sławoj Leszek Głódź sołtysem! Co na to prawo kościelne?

26

Arcybiskup Sławoj Leszek Głódź zyskał nową rolę. Duchowny został sołtysem w Piaskach (woj. podlaskie). Na to stanowisko został wybrany jednogłośnie. Wiele osób szybko zaczęło podkreślać, że doszło do konfliktu interesów.

Abp Sławoj Leszek Głódź sołtysem! Co na to prawo kościelne?
Abp. Sławoj Leszek Głódź (Wikimedia Commons)

Warto zauważyć, co na ten temat mówi Kodeks prawa kanonicznego Kościoła katolickiego. "Duchownym zabrania się przyjmowania publicznych urzędów, z którymi łączy się udział w wykonywaniu władzy świeckiej" - zaznaczono.

Duchowni powinni się powstrzymać od zakładania lub przynależności do stowarzyszeń, których cel albo działalność nie dadzą się pogodzić z obowiązkami właściwymi stanowi duchownemu lub mogłyby przeszkadzać w sumiennym wypełnianiu zadania zleconego im przez kompetentną władzę kościelną - czytamy w kodeksie.

Duchowni nie mogą też udzielać się w partiach politycznych. Prawo kościelne głosi, że księża "nie mogą brać czynnego udziału w partiach politycznych ani w kierowaniu związkami zawodowymi, chyba że - zdaniem kompetentnej władzy kościelnej - będzie wymagała tego obrona praw Kościoła lub rozwój dobra wspólnego".

Abp Głódź został sołtysem. Co mówi prawo państwowe?

Uzyskanie nowej funkcji przez arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia wzbudza sporo kontrowersji. Warto spostrzec, że przeciwwskazań do łączenia roli duchownego i sołtysa nie znajdziemy w prawie państwowym.

Zaznaczono w nim, że duchowni mają takie same obowiązki i prawa, jak świeccy obywatele. W związku z tym mogą brać czynny i bierny udział w życiu politycznym.

Autor: MDO
Źródło:PAP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić