Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
ABA
|

Absurd w blokach na Dolnym Śląsku. Windy za 200 tys. zł niczym pułapka

12
Podziel się:

W wieżowcach na osiedlu Zabobrze w Jeleniej Górze (woj. dolnośląskie) zamontowano nowe windy. Każda z nich kosztowała ponad 200 tys. zł. Jak się okazuje, nie była to do końca trafiona inwestycja, bo nie wszyscy mieszkańcy bloku mogą z niej korzystać.

Absurd w blokach na Dolnym Śląsku. Windy za 200 tys. zł niczym pułapka
W wieżowcach zamontowano windy, z których nie da się korzystać. (zdjęcie poglądowe) (Pixabay)

Nowe windy w budynkach przy ul. Różyckiego w Jeleniej Górze okazały się zmorą i pułapką dla niektórych mieszkańców. Inwestycja nie jest do końca trafiona, bowiem osoby słabo widzące i niewidomi nie potrafią samodzielnie korzystać z wind.

Windy zostały wyposażone w panele dotykowe bez żadnych przycisków, które mogłyby wyczuć osoby niewidzące. Stanisław Szubert, mieszkaniec jednego z wieżowców, powiedział dla Radia Wrocław, że jest właściwie niemożliwym, aby samodzielnie wjechać lub zjechać.

Jak tylko zamontowali te windy, wszedłem do jednej. (...) Dotknąłem czegoś pojechałem na 9. piętro, nie wiedząc nawet, że jestem na 9. piętrze. Zaraz później ktoś mnie ściągnął na dół. Podróżowałbym tak przez dłuższy czas, gdybym nie zadzwonił do kolei, mojego sąsiada, który ściągnął windę - powiedział mieszkaniec wieżowca.

Jeden z dziennikarzy pojechał na miejsce i sprawdził jak działają windy. Zauważył, że nie tylko nie ma przycisków wyczuwalnych przez niewidomych, ale także żadnych komunikatów głosowych. Słychać tylko, na które piętro się przyjechało, a nie które się wybrało na panelu.

Sprawa trafiła do różnych instytucji, które mają się nią zająć. Małgorzata Jarosińska Jedynak z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej przekazała, że program Dostępność+ obejmuje budynki publiczne, a wieżowce mieszkalne są prywatne. Potrzebna jest zmiana w prawie, aby móc dostosowywać te budynki dla mieszkańców.

Zobacz także: Dr Sutkowski o paszportach covidowych. "W jakiejś formie na pewno się pojawią"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(12)
Des
rok temu
Jezu zamontować sterowanie głosowe i sluz
-666
rok temu
z telewizorem można się komunikować głosem i z włącznikiem. Panele szklane są droższe niż zwykłe mechaniczne. Właściwie wystarczy wytłoczenie na przyciskach. Na pewno były by takie gotowe.
inżynier
rok temu
Ile zapłacisz, tyle masz. Szklane panele dotykowe są tańsze niż mechaniczne przyciski z ozn. Braille. Każdą kabinę można dostosować dla osób niewidomych lub niepełnosprawnych w innym zakresie, ale są to niestety dodatkowe koszty. Można nawet zastosować wezwania na pilota czy za pośrednictwem telefonu komórkowego. Pracuję w firmie windowej, jestem inżynierem projektantem, wiem co piszę. Sugeruję przyjrzeć się kto ze spółdzielni odpowiadał za zamówienie i porównać koszt zakupu z cenami rynkowymi, może wtedy sprawa stanie się bardziej jasna... 200tys za bidną windę w mieszkaniówce to jakiś absurd, tyle kosztuje model premium do biurowca tej wysokości.
Morfeusz
rok temu
Jak wam niepasują to chodźcie pieszo po schodach🤪🤪🤪
przestepcy
rok temu
jakim prawem mieszkancy parteru prala za windy? to bandytyzm
Wicek
rok temu
cały ten nowoczesny szajs bokiem wychodzi... A smartfon ma klawisze wyczuwalne palcem ? jak z niego sie dzwoni?
kob
rok temu
Zlikwidować Spółdzielnie Mieszkaniowe.
Dźwig
rok temu
Dotykowy panel jest bardziej odporny na wandali. Ktoś podpisał papier że takie chce to ma. To nie wina windy tylko krawaciarzy.
lexa
rok temu
Zarządca budynku wychodzi z założenia, że ludziska mają schody do wchodzenia na 10 piętro, to niech z nich korzystają i płacą w czynszu za windy. Ktoś to wymyślił nie powinien być zarządcą u was.
Caldia
rok temu
Ten kto wydał tyle kasy na te bezużyteczne windy dla niektórych mieszkańców powinien teraz zatrudnić się jako windowy, bo kasę za korzystanie z wind przecież doliczają do czynszu.
Asi
rok temu
No i znowu ktos za ten szajs wziol kupa kasy i jak zwylkie brak winnych . a przeciez ktos to zatwierdzil swoim podpisem a teraz powinien za to odpowiedziec finansowo ~ logiczne i proste
hehehe
rok temu
macać panel, aż się dojedzie na właściwe pietro
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić