Afganki protestują. Nowe prawo drastycznie zmienia ich życie

73

Talibowie złamali kolejną obietnicę daną kobietom przy przejmowaniu władzy. Wprowadzili odgórny nakaz noszenia burek. To rozwścieczyło wiele mieszkanek Afganistanu, które nie zamierzają stosować się do nowego prawa. Kobiety zebrały się na odwagę i wyszły na ulice.

Afganki protestują. Nowe prawo drastycznie zmienia ich życie
Mieszkanki Afganistanu nie chcą podporządkować się nakazowi rządu talibów (Getty Images, 2021 Anadolu Agency)

Powołany przez talibów rząd wprowadził prawny nakaz noszenia burek w miejscach publicznych. W uzasadnieniu podkreślono m.in., że w ten sposób uda się zapobiec niebezpieczeństwu "prowokowania" przez kobiety mężczyzn, z którymi nie są one spokrewnione.

Afganki wyszły na ulice. Nie chcą nosić burek

Jak informuje portal Gandhara RFE/RL, reakcja mieszkanek Afganistanu na nowe prawo jest skrajnie negatywna. Działaczki na rzecz praw kobiet zdecydowały się nawet zorganizować protest, który przeszedł ulicami Kabulu.

Afganki przemaszerowały ulicami stolicy, trzymając w rękach transparenty z hasłami. Nie rozchodziły się nawet wtedy, gdy talibowie próbowali je zastraszać, m.in. grożąc śmiercią.

Stanęłyśmy w obliczu brutalnego zachowania talibów. To było przerażające... Powiedzieli nam nawet, że jeśli zrobimy krok do przodu, wystrzelą w nas 30 pocisków – relacjonowała jedna z uczestniczek marszu, cytowana przez portal Gandhara RFE/RL.
Zobacz także: Zobacz też: Sri Lanka zaostrza prawo. Zakazuje noszenia burek i zamyka islamskie szkoły

Nie tylko w Afganistanie nowy nakaz wywołał oburzenie. Na budzące kontrowersje prawo zareagowali m.in. członkowie Rady Bezpieczeństwa ONZ czy przedstawiciele oddziału Amnesty International ds. Azji Południowej.

Na mocy ostatniego dekretu afgańskim kobietom nakazuje się chodzić zasłoniętymi i unikać "niepotrzebnych" ruchów. To narusza fundamentalne prawo kobiet do wyboru, w co się ubrać i jak poruszać – napisał rzecznik oddziału Amnesty International ds. Azji Południowej.
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić