Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 
aktualizacja 

Amerykanin winny szpiegostwa. Rosja skazała go na 16 lat ciężkich robót

83

Zapadł wyrok w sprawie Amerykanina oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Wyrok został wydany przez Sąd Miasta Moskwa. Sam skazany nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Rodzina zapowiada kolejne kroki.

Amerykanin winny szpiegostwa. Rosja skazała go na 16 lat ciężkich robót
Paula Whelana oskarżono o szpiegowanie na rzecz Stanów Zjednoczonych (Getty Images, Sergei Savostyanov , Contributor)

Proces Paula Whelana został potępiony przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych. Jak dowodzili jej przedstawiciele, rosyjski sąd nie przestawił wystarczających dowodów na przestępstwa oskarżonego. Sam domniemany szpieg utrzymuje wersję, że został wrobiony w winę.

Paul Whelan został skazany za szpiegostwo. Jaki otrzymał wyrok?

Skazany Paul Whelan otrzymał wyrok 16 lat pozbawienia wolności. Jak podaje Associated Press, spędzi je w rosyjskiej kolonii karnej. Wybór sądu padł na jedną z placówek o maksymalnym poziomie zabezpieczeń.

Rodzina skazanego oskarża sąd o działanie z pobudek politycznych. Wyrok skrytykował m.in. brat skazanego David Whelan. Zapowiedział, że prawnicy Paula Whelana odwołają się od decyzji Sądu Miasta Moskwa.

Decyzja sędziego stanowi jedynie ostatni etap tego zepsutego procesu sądowego. Mieliśmy nadzieję, że sędzia może wykazać się pewną niezależnością, ale ostatecznie rosyjscy sędziowie są podmiotami politycznymi, a nie prawnymi – cytuje Davida Whelana Associated Press.

David Whelan zaapelował również do władz Stanów Zjednoczonych. Wyraził nadzieję, że przedstawiciele rządu wstawią się za jego bratem i pomogą mu wrócić do domu.

Oczekujemy, że rząd USA natychmiast podejmie kroki w celu sprowadzenia Paula do domu – oświadczył David Whelan w imieniu całej rodziny.
Zobacz także: Jak się bronić przed podsłuchami?
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić