Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka
|
aktualizacja

Amerykanin winny szpiegostwa. Rosja skazała go na 16 lat ciężkich robót

47
Podziel się:

Zapadł wyrok w sprawie Amerykanina oskarżonego o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Wyrok został wydany przez Sąd Miasta Moskwa. Sam skazany nie przyznaje się do zarzucanych mu czynów. Rodzina zapowiada kolejne kroki.

Amerykanin winny szpiegostwa. Rosja skazała go na 16 lat ciężkich robót
Paula Whelana oskarżono o szpiegowanie na rzecz Stanów Zjednoczonych (Getty Images, Sergei Savostyanov , Contributor)

Proces Paula Whelana został potępiony przez Ambasadę Stanów Zjednoczonych. Jak dowodzili jej przedstawiciele, rosyjski sąd nie przestawił wystarczających dowodów na przestępstwa oskarżonego. Sam domniemany szpieg utrzymuje wersję, że został wrobiony w winę.

Paul Whelan został skazany za szpiegostwo. Jaki otrzymał wyrok?

Skazany Paul Whelan otrzymał wyrok 16 lat pozbawienia wolności. Jak podaje Associated Press, spędzi je w rosyjskiej kolonii karnej. Wybór sądu padł na jedną z placówek o maksymalnym poziomie zabezpieczeń.

Rodzina skazanego oskarża sąd o działanie z pobudek politycznych. Wyrok skrytykował m.in. brat skazanego David Whelan. Zapowiedział, że prawnicy Paula Whelana odwołają się od decyzji Sądu Miasta Moskwa.

Decyzja sędziego stanowi jedynie ostatni etap tego zepsutego procesu sądowego. Mieliśmy nadzieję, że sędzia może wykazać się pewną niezależnością, ale ostatecznie rosyjscy sędziowie są podmiotami politycznymi, a nie prawnymi – cytuje Davida Whelana Associated Press.

David Whelan zaapelował również do władz Stanów Zjednoczonych. Wyraził nadzieję, że przedstawiciele rządu wstawią się za jego bratem i pomogą mu wrócić do domu.

Oczekujemy, że rząd USA natychmiast podejmie kroki w celu sprowadzenia Paula do domu – oświadczył David Whelan w imieniu całej rodziny.
Zobacz także: Jak się bronić przed podsłuchami?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(47)
Kali
7 miesięcy temu
Uważam, że amerykańscy szpiedzy w Rosji nie mogą byś karani przez sądy rosyjskie, bo to niesprawiedliwe. Natomiast rosyjscy szpiedzy w USA muszą być karani przez sądy amerykańskie z całą surowością amerykańskiego prawa, tak jest uczciwie i sprawiedliwe.
ewa
2 lata temu
Jak jest agentem to go wymienią, ale pleb tego nie rozumie. Jak jest nie winny to sobie posiedzi, czas pokaże.
Trucker
2 lata temu
Jeszcze trochę rządów prezesa i nasze sądy tez będą tak działać. Albo wyrok zgodny z wytycznymi mistra sprawiedluwosci albo ustawa o dyscyplinowaniu sędziów. Taką sprawiedliwosc nam zapewni prezes
lexus
2 lata temu
To jest Słowik z mafii pruszkowskiej, on na 100% musi miec coś za uszami
Eryk
2 lata temu
Bo szpiegami są tylko Rosjanie a KAŁ-boje to tylko niewinne ofiary !!!!
ONo
2 lata temu
Jak JuEsEj sAdzi wszystkich , winny czy nie winny to OK, a jak ktos hamerykanca wsadzi do kryminalu to juz bee? I dobrze ze zamkneli typa, troszke utarli nosa amierykańcom.
HA HA HA
2 lata temu
16 lat minie jak z bicza strzelil...a i fachu nowego sie nauczy
=r=o=b=o=
2 lata temu
zamiast rozrabiać na ulicach będzie mógł uczciwie popracować
ANALITYK
2 lata temu
PAUL TO SZCZESLIWIEC WYGRAL WIELKI LOS NA LOTERI
Ryszard
2 lata temu
Wiadomo że skazali , a teraz czas na wymianę za rosyjskiego szpiega , tak jest na całym świecie . Rosja zawsze zadba o swoich żołnierzy , a przebywają nawet w Angli, USA...to ja neptyk w tych sprawach wiem co w trawie piszczy , mogli odrazu zaproponować wymianę i po krzyku , a tak podatników kasę marnują na procesy !!!
kosmaty
2 lata temu
To taka gra, amerykanie zatrzymują zupełnie przypadkowych obywateli Rosyjskich i oskarżaja ich o szpiegostwo, ostatnio głośna była sprawa Rosyjskiej studentki, Rosjanie sie im rewanżują i tyle.
Bill
2 lata temu
Przecież u nich to normalne jak ktoś wyjedzie do Rosji to po powrocie musi spowiadać się co widział i gdzie plus zdjęcia oczywiście jak nie zabiorą.
Elka1
2 lata temu
W Rosji ostro biorą się za semitów. Ostatnio jeden z najbogatszych spadł na ziemię.
kgb
2 lata temu
noi superowo
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić