Anna Wajs-Wiejacka| 

Aura rozpieszcza wysokimi temperaturami. Czas wymienić opony na letnie?

11

Styczeń i luty upłynęły nam pod znakiem zaskakująco wysokich temperatur. Choć kalendarzowo nadal trwa zima, wielu z nas miało okazję poczuć powiew prawdziwej wiosny. Temperatury sięgające kilkunastu stopni sprawiły, że wielu kierowców zaczęło już myśleć już o wymianie opon na letnie. Czy to dobry pomysł?

Aura rozpieszcza wysokimi temperaturami. Czas wymienić opony na letnie?
Nie czekaj z wymianą opon na ostatni moment (Pixabay, pixabay)

Po rekordowo ciepłym styczniu także luty rozpieszczał nas wysokimi temperaturami. W zdecydowanej większości kraju już od dłuższego czasu nie notowano ujemnych temperatur nawet w nocy. Kilkanaście kresek na termometrach i słoneczna aura sprawiły, że część kierowców zaczęło poważnie myśleć już o zmianie opon na letnie.

Takie rozwiązanie podpowiada zdrowy rozsądek. W końcu, jak podaje portal dziennik.pl, opony zimowe najlepiej spisują się na śniegu i w czasie niskich temperatur. I choć faktycznie w wielu regionach temperatury w przekraczają nawet 15 stopni, to w dalszym ciągu mamy do czynienia z niższymi temperaturami o poranku i godzinach wieczornych.

Eksperci podpowiadają, żeby nie spieszyć się z wymianą opon. Bo choć zakłada się, że wymianę opon można rozważyć, gdy średnia dobowa temperatura utrzymuje się na poziomie nie niższym niż 7°C (ten warunek w wielu regionach został ostatnio spełniony), aura bywa o tej porze roku wyjątkowo kapryśna i zima może jeszcze sobie o nas przypomnieć.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odkrycie w pociągu osobowym z Ukrainy. Wśród zatrzymanych jest Polak

I faktycznie z prognoz meteorologicznych wynika, że po dość ciepłym weekendzie czeka nas spadek temperatur i powrót przymrozków nocą w praktycznie całym kraju. Z wymianą ogumienia na letnie, lepiej więc poczekać do czasu, kiedy nocne przymrozki przestaną się pojawiać w ogóle.

Czytaj też:

Dlaczego należy wymieniać opony?

Choć eksperci zalecają nie spieszyć się z wymianą opon, przypominają, że to powinien być stały punkt w naszym kalendarzu. W końcu opony decydują nie tylko o długości drogi hamowania, ale także precyzji wykonywania manewrów oraz przyczepności samochodu do nawierzchni niezależnie od warunków atmosferycznych.

Mieszanka gumy w oponach letnich przystosowana jest do "pracy" w wyższych temperaturach, a także w trakcie opadów deszczu. Letnie ogumienie wolniej niż zimowe ściera się na rozgrzanym asfalcie. Do tego opony zimowe w wysokich temperaturach twardnieją i tracą na przyczepności do podłoża. Wydłużają również ścieżkę hamowania.

Zmiany opon nie muszą dokonywać posiadacze opon całorocznych, które łączą w sobie cechy letniego i zimowego ogumienia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić