Jan Manicki
Jan Manicki| 

Brutalny atak rekina w Australii. Mężczyzna nie przeżył

14

W miejscowości Gold Coast w Australii rekin śmiertelnie ranił surfera. Plaża osłonięta była specjalnymi siatkami przeciwko rekinom. Zwierzę musiało sforsować zaporę.

Brutalny atak rekina w Australii. Mężczyzna nie przeżył
Rekin śmiertelnie ranił 50-letniego mężczyznę w Gold Coast w Australii (Getty Images)

50-latek został zaatakowany przez rekina niedaleko plaży Greenmount w miejscowości Gold Coast. Mężczyzna doznał poważnych obrażeń nóg. Znajdujący się w pobliżu surferzy przetransportowali ofiarę na brzeg.

Kiedy ratownicy dotarli na miejsce, stwierdzili, że mężczyzna nie żyje – powiedział William Houghton z pogotowia ratunkowego w stanie Queensland.

Drugi przypadek śmiertelnego ataku rekina w Australii

To drugi śmiertelny przypadek ataku rekina na jednej z 85 plaż w australijskim stanie Queensland. Od 1962 roku większość z nich chroniona jest specjalnymi siatkami. Mają one zabezpieczać surferów oraz osoby przybywające na plaży i kąpiące się w oceanie.

Sieci przeciwko rekinom zawieszone są na bojach i ciągną się równolegle do plaży. Mają prawie 190 metrów długości i 6 metrów głębokości. Rekiny mogą ominąć sieci przepływając pod nimi bądź opływając je tam gdzie się kończą.

Dochodzenie australijskiego senatu z 2017 roku wykazało, że sieci chroniące przed rekinami w stanie Queensland wyrządzają więcej szkody niż pożytku, dając plażowiczom fałszywe poczucie bezpieczeństwa. Jednocześnie w sieci wpadają zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, takie jak małe wieloryby czy żółwie. Zaplątane w sieci nie mogą się wydostać, co prowadzi najczęściej do ich śmierci.

Śmiertelne ataki rekinów w Australii

Ostatni śmiertelny atak rekina w Australii miał miejsce 4 lipca na północ od Gold Coast w pobliżu Fraser Island. 36-letni wędkarz zmarł kilka godzin po tym, jak został ugryziony w nogę. W czerwcu natomiast 60-letni surfer został zabity przez trzymetrowego żarłacza białego w pobliżu niezabezpieczonej siatkami plaży w miejscowości Kingscliff na południe od Gold Coast.

Zobacz także: Ogromny rekin kontra amerykańscy marynarze. Żołnierze otworzyli ogień
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić