Karolina Woźniak| 

Australia. Trzy osoby zakażone papuzicą. Choroba rozprzestrzenia się bardzo szybko

56

W Australii stwierdzono trzy przypadki papuzicy. Pierwsze objawy mogą przypominać grypę lub zapalenie płuc. To z kolei utrudnia rozpoznanie choroby, która może doprowadzić do potencjalnie śmiertelnej sepsy.

Papuzica wywoływana jest przez bakterie. Nosicielami są nie tylko papugi, ale również inne ptaki.
Papuzica wywoływana jest przez bakterie. Nosicielami są nie tylko papugi, ale również inne ptaki. (Getty Images)

Trzy osoby uzyskały pozytywny wynik na papuzicę - odzwierzęcą chorobę. Urzędnicy ds. zdrowia ostrzegają mieszkańców Blue Mountains i Lithgow w Nowej Południowej Walii, żeby unikali kontaktu z dzikimi ptakami.

Do zakażenia dochodzi podczas kontaktu z zarażonymi ptakami. Władze Nowej Południowej Walii przyznały, że choroba została wykryta u dzikiego ptactwa zarówno w Górach Błękitnych, jak i w Lithgow.

Trzy przypadki papuzicy w Australii

Objawy mogą wystąpić od 2 do 28 dni po zakażeniu. Dyrektor ds. zdrowia publicznego, dr Bradley Forssman, powiedział, że mieszkańcy, którzy mają ogrody i koszą trawniki, powinni zachować szczególną ostrożność.

Dr Forssman powiedział, że ludzie powinni nosić maseczki i rękawiczki. Podczas przebywania poza domem ryzyko złapania infekcji jest znacznie większe. "Kontakt z ptakami lub pyłem zawierającym ptasie odchody może wywołać infekcję" - tłumaczy dyrektor ds. zdrowia publicznego.

Należy unikać bezpośredniego kontaktu z dzikimi ptakami. Mowa o karmieniu ich - dodał.

W międzyczasie w Australii rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem. U 7022 osób potwierdzono infekcję - 6301 osób uznano za ozdrowiałych, a 98 zmarło po zakażeniu.

Zobacz także: Halucynacje i psychoza. Nowe objawy koronawirusa

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić