Całkowity powrót do normalności. Bill Gates podał datę

796

Bill Gates ma nadzieję, że świat "wróci do normalności" do końca 2022 r. - powiedział w niedzielnym wywiadzie dla "Sky News". Miliarder stwierdził także, że bogate kraje powinny zapewnić dostawy szczepionek państwom rozwijającym się.

Całkowity powrót do normalności. Bill Gates podał datę
Bill Gates podzielił się swoimi wnioskami na temat pandemii i szczepionek (Getty Images, Jason Alden/Bloomberg)

Bill Gates powiedział w Sky News, że ma nadzieję, że świat "całkowicie wróci do normy" do końca 2022 r., gdy dostępne będą nadwyżki szczepionek COVID-19. Nie spodziewa się, że pandemia do tego czasu zostanie ostatecznie stłumiona, ale liczba zakażeń spadnie do "bardzo małej liczby".

"Nadal istnieją pewne pytania dotyczące tego, jak szeroko zastosowana zostanie szczepionka Johnson & Johnson. Jeśli zostanie zaakceptowana, niektóre z bogatych krajów, w tym USA i Wlk. Brytania nawet tego lata osiągną wysoki poziom szczepień" - powiedział Gates.

Pod koniec 2021 r. i do 2022 r. szczepionki dotrą do całego świata, więc nie wykorzenimy tej choroby, ale będziemy w stanie sprowadzić ją do bardzo małej liczby do końca przyszłego roku - stwiedził Gates w "Sky News"

Bill Gates o szczepionkach

W niedzielnym programie Sophy Ridge założyciel Microsoftu zwrócił też uwagę na wysoki wskaźnik rozpowszechnienia szczepionek przeciw COVID-19 w bogatszych krajach, w tym w USA i Wielkiej Brytanii. Uznał, że w dalszej kolejności państwa te powinny zapewnić dostęp do szczepionek krajom rozwijającym się, jak RPA czy Brazylia.

Fakt, że teraz w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych szczepieni są 30-latkowie, a w Brazylii i RPA nie są jeszcze zaszczepieni wszyscy 60-latkowie jest niesprawiedliwy, ale w ciągu trzech lub czterech miesiący przydział szczepionek dotrze do wszystkich krajów, w których panuje bardzo ostra epidemia.

Miliarder podkreślił również, że przygotowanie się do przyszłych pandemii jest "najwyższym priorytetem". Wyraził przy tym zaniepokojenie, że zapomnimy o tym, tak jak miało to miejsce po wybuchu epidemii wirusa Ebola.

Gates wypowiedział się także w sprawie zmniejszenia brytyjskiego budżetu pomocy zagranicznej z 0,7 proc dochodu narodowego brutto do 0,5 proc. Stwierdził, że im szybciej zostanie on przywrócony, tym lepiej, ze względu na jego "krytyczne znaczenie" w walce z chorobami, takimi jak polio.

Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić