Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek| 
aktualizacja 

Boże Narodzenie 2020. Biskupi podjęli decyzję

18

Czy w święta Bożego Narodzenia trzeba iść do kościoła? W związku z trwającą pandemią koronawirusa i obawą o wzrost zakażeń podczas świąt biskupi zdecydowali się na przedłużenie dyspensy od obowiązku udziału w mszach świętych w niedzielę i święta. Wierni mogą obejrzeć transmisję w telewizji i internecie, a nawet wysłuchać mszy przez radio.

Boże Narodzenie 2020. Biskupi podjęli decyzję
Dyspensa na Boże Narodzenie (Pixabay)

Obecnie limity wiernych w kościołach wynoszą 1 osoba na 15 m kw. Liczba osób w kościele jest zatem uzależniona od powierzchni budynku. Im jest większy, tym więcej osób może brać udział we mszy świętej. Nadal obowiązuje też zachowanie dystansu minimum 1,5 m i zasłanianie nosa i ust w kościele.

Dyspensa na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w tym roku spędzimy w domu. Na święta można zaprosić maksymalnie 5 osób. Biskupi natomiast przedłużają dyspensę od obowiązku udziału w mszach świętych w czasie niedziel i świąt nakazanych. W poszczególnych diecezjach wydano już odpowiednie dekrety w tej sprawie. Są też i takie, w których dyspensy obowiązują od wiosny i jeszcze nie zostały odwołane.

Co oznacza dyspensa od obowiązku udziału we mszy świętej?

Ogłoszona podczas pandemii koronawirusa dyspensa od obowiązku udziału we mszy świętej oznacza, że wierny, który w niedzielę i inne święta nakazane, takie jak Boże Narodzenie, nie pojawi się w kościele, nie ma grzechu z tego tytułu.

Spowiedź na Boże Narodzenie 2020

Biskupi wypowiadają się także w kwestii spowiedzi. Zaleca się, by odbywała się ona poza konfesjonałem, np. w prezbiterium, zakrystii, nawie bocznej lub na zewnątrz kościoła. W przypadku spowiadania w konfesjonale tradycyjnym na kratkach powinna być przyklejona folia.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić