Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Boże Narodzenie 2020. Biskupi podjęli decyzję

8
Podziel się:

Czy w święta Bożego Narodzenia trzeba iść do kościoła? W związku z trwającą pandemią koronawirusa i obawą o wzrost zakażeń podczas świąt biskupi zdecydowali się na przedłużenie dyspensy od obowiązku udziału w mszach świętych w niedzielę i święta. Wierni mogą obejrzeć transmisję w telewizji i internecie, a nawet wysłuchać mszy przez radio.

Boże Narodzenie 2020. Biskupi podjęli decyzję
Dyspensa na Boże Narodzenie (Pixabay)

Obecnie limity wiernych w kościołach wynoszą 1 osoba na 15 m kw. Liczba osób w kościele jest zatem uzależniona od powierzchni budynku. Im jest większy, tym więcej osób może brać udział we mszy świętej. Nadal obowiązuje też zachowanie dystansu minimum 1,5 m i zasłanianie nosa i ust w kościele.

Dyspensa na Boże Narodzenie

Boże Narodzenie w tym roku spędzimy w domu. Na święta można zaprosić maksymalnie 5 osób. Biskupi natomiast przedłużają dyspensę od obowiązku udziału w mszach świętych w czasie niedziel i świąt nakazanych. W poszczególnych diecezjach wydano już odpowiednie dekrety w tej sprawie. Są też i takie, w których dyspensy obowiązują od wiosny i jeszcze nie zostały odwołane.

Co oznacza dyspensa od obowiązku udziału we mszy świętej?

Ogłoszona podczas pandemii koronawirusa dyspensa od obowiązku udziału we mszy świętej oznacza, że wierny, który w niedzielę i inne święta nakazane, takie jak Boże Narodzenie, nie pojawi się w kościele, nie ma grzechu z tego tytułu.

Spowiedź na Boże Narodzenie 2020

Biskupi wypowiadają się także w kwestii spowiedzi. Zaleca się, by odbywała się ona poza konfesjonałem, np. w prezbiterium, zakrystii, nawie bocznej lub na zewnątrz kościoła. W przypadku spowiadania w konfesjonale tradycyjnym na kratkach powinna być przyklejona folia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(8)
pawel
2 lata temu
o jej jak się cieszę , już 40 lat nie byłem w kościele i ...eureka -nie muszę !
Roxik
2 lata temu
SPOWIEDŹ powinna być powszechna na każdej Mszy Świętej a kto zgrzeszy ciężko to wtedy do Księdza do spowiedzi.Tak jest w wielu krajach.Tylko Polska zacofana.
następny
2 lata temu
moja uwaga. W zależności od możliwości nie ograniczać transmisji, tylko je rozwijać. I niczego nigdy nie ukrywać, jak teraz się ukrywa w powiecie. Zbyt dużo pisania o zgonach ;-) :-(
antyK
2 lata temu
I tak powinno już ZOSTAĆ!!!
,.,.,.
2 lata temu
Za to, że dawali mi pokutę za nieuczestniczenie we mszach, teraz zażądam odszkodowanie.
tata
2 lata temu
a gdzie mama i tata
Wkuwiona
2 lata temu
Hahaa można zaprosić max 5 osób bo kto mi niby zabroni wiecej😂
zak
2 lata temu
Łaskawcy udzielili dyspensy. Od razu ulgę poczułem.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić