Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
Anna Piątkowska-Borek
|
aktualizacja

Bronią Jana Pawła II. "Apelujemy o opamiętanie"

14
Podziel się:

Profesorowie polskich uczelni apelują o prawdę i szacunek w odniesieniu do Jana Pawła II. W związku z oskarżeniami, jakie pod adresem papieża Polaka pojawiły się w ostatnich dniach, wystosowali list otwarty. Nawołują o opamiętanie.

Bronią Jana Pawła II. "Apelujemy o opamiętanie"
Papież Jan Paweł II (Getty Images)

Profesorowie w obronie pamięci o Janie Pawle II

Apelujemy do wszystkich ludzi dobrej woli o opamiętanie. Jan Paweł II, jak każda inna osoba, zasługuje na to, żeby mówić o nim rzetelnie. Oczerniając i odrzucając Jana Pawła II, czynimy wielką krzywdę nie jemu, ale sobie samym – piszą w liście otwartym profesorowie polskich uczelni wyższych i pracownicy naukowi.

Przypominają o zasługach Jana Pawła II.

Jan Paweł II odegrał ogromną rolę w procesie wyzwalania się narodów Europy Środkowej i Wschodniej spod panowania Związku Radzieckiego, był duchowym przywódcą Polaków w okresie "Solidarności" i stanu wojennego - czytamy w liście.

Przedstawiciele polskiego świata nauki dodają, że to właśnie dzięki Janowi Pawłowi II "polska historia i kultura w swych najlepszych przejawach stawały się znane na całym świecie".

Przemawiał z mocą do tłumów, a jednocześnie wywierał niezatarty wpływ na ludzi mających z nim osobisty kontakt. Dla katolików stanowił przykład świętości życia, dla wielu wyznawców innych religii lub niewierzących był inspiracją i ważnym punktem odniesienia. Jan Paweł II wielokrotnie miał odwagę podejmowania działań przełomowych, zawsze budując jedność, zasypując historyczne podziały - piszą.

Pod listem podpisało się już ponad 1200 profesorów i pracowników naukowych polskich uczelni. Lista nie jest jeszcze zamknięta. Jeśli jeszcze któryś z profesorów chciałby to zrobić, może napisać na adres: apelprofesorow[at]gmail.com, podając tytuł naukowy i nazwę uczelni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(14)
Maggie
2 tyg. temu
Najgorzej że ludzie którzy beszczeszczą pamięć o Janie Pawle II nigdy mu nie dorównają, sami chcą zniszcyć dobre imię człowieka któremu do pięt nie dorastają. Na szczęście sami kiedyś doświadczą sądu nad ich czynami i osądzi ich jedyny sprawiedliwy.
Tako
2 tyg. temu
spokojnie, jeszcze was Putin i islam naprostuje, nauczycie się szanować swoich wielkich obywateli, juz powoli sie zaczyna
Ala
10 miesięcy temu
Ten list o opamiętanie powinni zaadresować do siebie.
WiN
rok temu
zasługi to jedno a przestępstwo to drugie jedno i drugie domaga się UJAWNIENIA a zwykli ludzie też mają prawo do PRAWDY
katolik
2 lata temu
Co tu bronić ? Wiadomo że Watykan wszystko wie i na pewno próbowali zatuszować sprawę żeby zmyć skazę na świętej niby stolicy .Może nawet brali w łapę , sprawdzić to rzetelnie a nie dalej kombinować. Nikt na ziemi za życia nie jest święty więc dlaczego robić go po śmierci ? Świętym go zrobi BÓG jeżeli tak uzna . Za dużo tych świętych i męczenników się ostatnio narobiło
Lech76
2 lata temu
Czytajcie o Waszym i naszm Papieżu!Bóg będzie w Waszych sercach,umysłach ,w domu. ============= Grzechy wołające o pomstę do nieba Umyślne zabójstwo. Grzech sodomski. Krzywdzenie ubogich, wdów i sierot. Zatrzymywanie zapłaty pracownikom.
anioł
2 lata temu
te polactwo wyje na cześć papieża a nie zamierza się z nim powtórnie spotkać, jak zachorują to pierwsi po lekarstwa, szpitali, przychodniach, przecież nic nierobienie to jest najlepsza droga do królestwa niebieskiego, widać tu porażającą obłudę, hipokryzję
Maxsiu
2 lata temu
Przed papieżem klękali a teraz na niego plują. Niech mi pokażą największy autorytet Polaka na świecie. Tylko był jeden panież Jan Paweł II. Zapamiętajcie to oszczercy!!!!
Katolik
2 lata temu
Szydercy Jana Pawła II niedawno płakali za nim i mienili się pokoleniem JP2 a teraz go opluwają zamiast bronić.Przypomnijcie sobie jednak jaki Kościół i jego wierni mieli wpływ na naszą obecną wolność.Jeśli chodzi o broniących papieża to brawo dla nich że jednak tacy się jeszcze znajdują .Podpinam się pod nich.
EWA...
2 lata temu
KTO JEST CZYSTY BEZ GRZECHU,NIECH RZUCI KAMIENIEM NIE PLUJ JADEM CZŁOWIEKU TO BYŁ ŚWIĘTY CZŁOWIEK.
ehe
2 lata temu
Walka z kościołem trwa na całego, łatwo się uderza w człowieka który nie ma jak się bronić.
Mazzi
2 lata temu
Nigdy nie miał u mnie dobrej opinii. Nie przepadałem za nim bo wiedziałem że Polak papieżem to nic dobrego nie wróży.Po latach widać że miałem rację.
2info
2 lata temu
ja byłem skrzywdzony w szkole to powinni nauczyciele z uczniami za moje dziecińswto(uczniowie znecali się fizycznie , dwoje nauczycieli psychicznie) i segregowali uczniów ze względu na stan majątkowy. a ŚW. Jan Paweł II to autorytet. nie chcą nie muszą chodzić do koscioła. ale niech nie niszczą i niech nie zakłucają mszy.pod meczet nie pujdą, bo się boją .łatwiej bić słabego ,lub leżącego.zdrowia dla internauty ,,aler''
aler
2 lata temu
Ojciec św. jan Paweł II kochał ludzi i nie wiedział, że było tak źle. To inni za to odpowiadają kiedy dostawali informacje i nie przekazywali ich Ojcu świętemu.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić