Cały świat na to czekał. WHO wkracza do akcji

10

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zakończyli kwarantannę w Wuhan i w końcu mogą przystąpić do badań nad pochodzeniem koronawirusa.

Cały świat na to czekał. WHO wkracza do akcji
W Wuhan życie wróciło już do normy. Eksperci WHO rozpoczynają badania terenowe w tym mieście. Spróbują ustalić, skąd się wziął koronawirus. (Getty Images)

Rozpoczęcie działań przez naukowców poprzedziły długie negocjacje WHO i chińskiego rządu. Trzynaścioro ekspertów przyjechało do Wuhan – miasta, od którego oficjalnie zaczęła się pandemia COVID-19 – 14 stycznia i zostało automatycznie skierowanych na kwarantannę.

Koronawirus w Wuhan. Światowa Organizacja Zdrowia zaczyna badania

Do zwolnienia naukowców z izolacji doszło w czwartek 28 stycznia. Opuścili oni hotel, w którym odbywali kwarantannę, po czym wsiedli do autobusów. Przed wyjazdem nie rozmawiali z dziennikarzami.

Wielu ekspertów podzieliło się informacją o zakończeniu izolacji w mediach społecznościowych. Tak zrobili m.in. Peter Daszak oraz Marion Koopmans, którzy zilustrowali wpisy zdjęciami. Z kolei Thea Fischer przyznała w rozmowie z Reuterem, że wychodząc na zewnątrz po dwóch tygodniach izolacji, poczuła się, jakby wróciła z lądowania na Księżycu.

Wyjście na zewnątrz po kwarantannie to uczucie, jakby ktoś wrócił po lądowaniu na Księżycu – przyznała Thea Fischer.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

W ramach badań eksperci z WHO odbędą rozmowy z osobami, które mogą rzucić światło na początki epidemii w Wuhan. Będą to m.in. przedstawiciele instytutów badawczych, personel szpitali oraz sprzedawcy z rynku z owocami morza, gdzie miało dojść do pierwszych zakażeń koronawirusem.

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Przyjazd ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia do Chin długo stał pod znakiem zapytania. Początkowo naukowcom odmawiano wstępu do kraju, tłumacząc to później nieporozumieniem oraz opóźnieniem w dostarczeniu niezbędnych dokumentów.

Zobacz także: Zobacz też: Wirus Mers w Kenii. Naukowcy apelują o ostrożność
Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić