Mateusz Domański
Mateusz Domański| 
aktualizacja 

Kwarantanna. Nowe zasady w Polsce. Sprawdź, ile trwa

6

Kwarantanna to termin, który bardzo mocno zakorzenił się w naszej codzienności. Ze względu na pandemię koronawirusa trafia do niej bardzo dużo osób. Czym tak właściwie jest kwarantanna i ile trwa?

Kwarantanna. Nowe zasady w Polsce. Sprawdź, ile trwa
Koronawirus w Polsce. Najważniejsze zasady dot. kwarantanny (Pixabay)

Kwarantanna jest odosobnieniem osoby zdrowej z powodu narażenia na zakażenie, np. po kontakcie z chorym na COVID-19. Co do zasady trwa 10 dni. W niektórych przypadkach ten okres może być dłuższy, np. w związku z zachorowaniem współdomownika.

Przeważnie kwarantanna zaczyna się po tym jak organ inspekcji sanitarnej skontaktuje się z osobą narażoną na zakażenie. Osoba ta zostaje wtedy poinformowana o okresie trwania kwarantanny, a jej dane zostają umieszczone w tzw. systemie EWP - donosi gov.pl.

Koronawirus w Polsce. Kwarantanna niezależnie od decyzji PIS

W trzech sytuacjach objęcie kwarantanną jest niezależne od inicjatywy ze strony Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

  • tzw. kwarantanna graniczna; osoba przekraczająca granicę Rzeczypospolitej Polskiej, jest obowiązana odbyć, po przekroczeniu tej granicy, obowiązkową kwarantannę, trwającą 10 dni licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
  • kwarantanna nakładana "automatycznie" w systemie EWP następnego dnia po zleceniu wykonania testu przez lekarza POZ - trwa do chwili uzyskania wyniku ujemnego, ale nie dłużej niż 10 dni. Nie dotyczy to osób wykonujących zawody medyczne.
  • kwarantanna, której podlega osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe lub zamieszkująca z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2. Kwarantanna ta trwa przez cały okres izolacji domownika, u którego stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2 plus 7 dni po zakończeni przez niego tej izolacji.

Koronawirus w Polsce. Kto podlega kwarantannie?

Główny Inspektorat Sanitarny tłumaczy, kto podlega kwarantannie:

  • osoby, które zostały skierowane na test w kierunku wirusa SARS-CoV-2 - kwarantanna jest nakładana automatycznie i trwa od dnia następującego po skierowaniu na test do chwili uzyskania ujemnego wyniku testu, który automatycznie zwalnia z odbywania obowiązkowej kwarantanny, nie później niż po upływie 10 dni od dnia następującego po dniu skierowania do diagnostyki laboratoryjnej;
  • osoby, które miały bliski kontakt z osobą zakażoną np. w pracy, szkole - przez 10 dni, licząc od dnia następującego po kontakcie,
  • osoby zamieszkujące z osobą zakażoną (izolowaną) - od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu przez osobę zakażoną (poddaną izolacji) do upływu 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej,
  • wybrane kategorie cudzoziemców, którzy przekraczają tę granicę RP, która stanowi zewnętrzną granicę UE - przez 10 dni, licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy.

Czytaj także: Czy Rosja kłamie na temat koronawirusa? Wstrząsające wideo ze szpitala

Koronawirus. Izolacja - co to i ile trwa?

Ważnym terminem jest również "izolacja", w którą może przekształcić się kwarantanna. Dzieje się tak w przypadku uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19.

  • u osób objawowych - 3 dni od ustąpienia objawów, ale nie krócej niż 13 dni od wystąpienia objawów,
  • u osób bezobjawowych - 10 dni liczone od uzyskania wyniku dodatniego (poprzedzającej kwarantanny się w te 10 dni nie wlicza).
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić