Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aleksander Sławiński
|
aktualizacja

Chcesz wjechać do Czech? Możesz, o ile nie jesteś ze Śląska

22
Podziel się:

Od poniedziałku Polska otwiera granice z państwami Unii Europejskiej. 15 czerwca będziemy mogli wyjechać w celach turystycznych na teren Czech, Słowacji, Niemiec i Litwy. W przypadku tego pierwszego państwa nie dotyczy to jednak mieszkańców województwa Śląskiego.

Chcesz wjechać do Czech? Możesz, o ile nie jesteś ze Śląska
Granica na moście na Olzie w Cieszynie wciąż pozostaje zamknięta dla mieszkańców miasta. (Getty Images, Omar Marques)

Czeskie władze wydały rozporządzenie, według którego aby móc wjechać do Czech w celach turystycznych trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o miejscu zamieszkania. Ambasada Czech wydała w sobotę oświadczenie, według którego osoby zamieszkujące na obszarze województwa śląskiego nie będą mogły wjechać do kraju - nawet jeśli posiadają negatywne wyniki testu na koronawirusa.

Polska została wpisana przez tamtejsze ministerstwo zdrowia na "zieloną listę" państw, gdzie sytuacja epidemiczna została opanowana. Zastrzeżono jednak, że nie dotyczy to Śląska, które uważane jest za obszar o podwyższonym ryzyku. Jego mieszkańcy nadal będą musieli przechodzić 14-dniową kwarantannę.

Jesteśmy wściekli i bezradni. Dokonano podziału kraju na Polskę i Śląsk. Czekamy na ruchy władz województwa, naszej dyplomacji, ale milczą - mówiła "Dziennikowi Zachodniemu" burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz.

Czytaj także:

Zasady wjazdu do Czech

Zakaz nie dotyczy m.in. pracowników transgranicznych, jednak również oni będą musieli pokazać negatywny test na COVID-19. Tranzyt z województwa śląskiego będzie mógł wjechać na teren Republiki Czeskiej tylko wracając do Polski. Będą też musieli uzyskać specjalny dokument do ambasady Polski w Pradze.

W niedzielę o swojej interwencji w tej sprawie powiadomił marszałek województwa, Jakub Chłestowski. Marszałek napisał w tej sprawie list do premiera kraju Andreja Babiša i hetmana kraju morawsko-śląskiego Ivo Vondráka, w którym namawia do zmiany stanowiska oraz wyraża chęć wypracowania kompromisu.

Zobacz także: Tu epidemia w Polsce może wybuchnąć na nowo. Burmistrz ma obawy

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(22)
Ick
2 lata temu
Ti jak mieszkam w leszczynach nie wpuszcza do czech???
bajka
2 lata temu
Bzdura. Jestem ze Śląska i MOGĘ jechać do Czech, a nawet już tam byłam. Moglibyście nie wprowadzać ludzi w błąd? Zakaz nie dotyczy Śląska tylko województwa śląskiego. Chyba wiecie, że to nie to samo. Opole, Wrocław to też Śląsk.
agawi
2 lata temu
dzień dobry, jestem mieszkańcem województwa małopolskiego czy mogę w takim razie przekroczyć granicę w Gorzyczkach (teren woj śląskiego) i tranzytem przejechac czechy, jesli tak to jakie dokumenty musze posiadac w razie kontroli czeskiej policji zeby udowodnic miejsce zamieszkania. dziękuje za wszelkie informacje
mila
2 lata temu
Czesi już zawsze mieli specyficzny stosunek do polaków. Teraz moją możliwosci by pokazać swoje rasistowski oblicze. Ani test ani kwarantanna coś tu nie gra. Rasiści.
Kamil
2 lata temu
Yyy... a czy czasem Śląsk sam do tej pory nie dzielił Polski na "Polskę i ŚŁąsk"? (patrz: Tuch Autonomii Śląska)
sigmapi
2 lata temu
Czesi nie powinni mowic, ze jada na Slask bo tam wielu zarazonych - ciekaw jestem gdzie jada w Polske - nad Baltyk
Kriss1444
2 lata temu
To czemu na nasze giełdy towarowe na śląsku mogą wjechać Czesi ???
ślązak.
2 lata temu
Śląsk zawsze chciałby być odrębny i samodzielny, to mamy.
miro
2 lata temu
nie wpuszczać tych hawranków
Leosia
2 lata temu
Acha! Teraz Ślązacy chcą być obywatelami Polski?!
4567
2 lata temu
Zamelduj się w innym województwie albo mówisz ze mieszkach na stałe za granicą i po problemie
Hanys
2 lata temu
Slask będzie spacyfikowany.wojska chemiczne zagazuja cały obszar razem z ludnością cywilna
Wojciech
2 lata temu
Brawo Czesi
Magdi
2 lata temu
Tereny przygraniczne tutaj to rozdzielone rodziny, upadające biznesy , akcje kulturalne itd. Cieszyn od dawna traktowany jako jedno miasto. Jedna i drugą strona Olzy żyje i prosperuje dzięki ludności właśnie chodzącej na tą drugą stronę. Bardzo przykre, upokażające. W Czechach też mnóstwo górników pozytywnych ,na 100 osobób jedna má objawy , reszta wyłapana dzięki testowaniu całej kopalni.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić