Natalia Bogucka| 
aktualizacja 

Chiny grożą Wielkiej Brytanii "konsekwencjami" za ingerowanie w sprawy Hongkongu

28

Chiny ostrzegają, że Wielka Brytania "poniesie konsekwencje", jeżeli będzie dalej "podążać złą drogą" w stosunku do Hongkongu. To odpowiedź Pekinu na decyzję Wielkiej Brytanii o zawieszeniu traktatu ekstradycyjnego z Hongkongiem.

Chiny grożą Wielkiej Brytanii "konsekwencjami" za ingerowanie w sprawy Hongkongu
W Hongkongu odbywają się masowe protesty (Getty Images)

W poniedziałek Wielka Brytania zawiesiła traktat ekstradycyjny z Hongkongiem i objęła go embargiem na eksport broni. Decyzja ta była związana z narzuceniem Hongkogowi przez Chiny nowego prawa o bezpieczeństwie państwowym, które daje Pekinowi większą władzę.

Na reakcję Chin nie trzeba było długo czekać. Ambasador Chin w Wielkiej Brytanii Liu Xiaoming oskarżył Londyn o "rażące" ingerowanie w sprawy Chin.

Chiny nigdy nie ingerowały w wewnętrzne sprawy Wielkiej Brytanii. Wielka Brytania powinna zrobić to samo z Chinami - powiedział.

Chiny oskarżają Wielką Brytanię o łamanie prawa międzynarodowego

Ambasador dodał, że Wielka Brytania wielokrotnie łamała prawo międzynarodowe i podstawowe normy stosunków międzynarodowych i "poniesie konsekwencje, jeśli będzie dalej iść złą drogą".

Chiny wzywają Wielką Brytanię do natychmiastowego zaprzestania ingerencji w sprawy Hongkongu, które są wewnętrznymi sprawami Chin, w jakiejkolwiek formie - napisał w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej chińskiej ambasady.

W zeszłym tygodniu rząd Wielkiej Brytanii ogłosił, że będzie wymagał usunięcia technologii chińskiej firmy Huawei z brytyjskiej sieci komórkowej 5G. Wcześniej premier Boris Johnson ogłosił także, że umożliwi 3 milionom Hongkończyków osiedlenie się w Wielkiej Brytanii i uzyskanie brytyjskiego obywatelstwa.

Zobacz także: Manewry Hong Kongu. Nie chcą przejęcia przez Chiny

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić