Ewelina Kolecka
Ewelina Kolecka| 

Koronawirus: Chiny odrzuciły wnioski. Nie będzie śledztwa w sprawie pochodzenia COVID-19

9

Ambasador Chin przy Organizacji Narodów Zjednoczonych nie zezwolił, aby przedstawiciele innych państw przeprowadzili w jego kraju śledztwo dotyczące koronawirusa. Biegli mieli zbadać, jak doszło do wybuchu pandemii COVID-19.

Chiny nie zgadzają się na śledztwo w sprawie pochodzenia COVID-19
Chiny nie zgadzają się na śledztwo w sprawie pochodzenia COVID-19 (Getty Images)

Wśród państw, które domagają się przeprowadzenia śledztwa, są Stany Zjednoczone. Rzeczniczka chińskiego MSZ już wcześniej odpierała zarzuty USA, że komunistyczny rząd odmawia współpracy. Zasugerowała, że Amerykanie starają się skupić międzynarodową uwagę na Chinach, by ukryć własne zaniedbania w związku z pandemią COVID-19.

Koronawirus: dlaczego Chiny nie wydały zgody na śledztwo w sprawie COVID-19?

Chen Xu oświadczył, że obecnie rząd Chin skupia się na walce z koronawirusem. Ponieważ komunistyczne władze traktują wyleczenie pacjentów z COVID-19 priorytetowo, do czasu zakończeniu pandemii nie będą zajmować się żadnymi grupami eksperckimi zza granicy.

Ambasador Chin zaprzeczył, aby władze jego kraju obawiały się dochodzenia. Zapytany przez "Newsweek", czy zamierza poprosić o udział w śledztwie Światową Organizację Zdrowia, Chen Xu nie wykluczył takiej możliwości. Jak jednak twierdzi, najpierw Chiny muszą rozwiązać swoje wewnętrzne problemy.

Chen Xu podkreślił, że musi "pojawić się atmosfera" do przeprowadzenia badań. Nie sprecyzował jednak, co to dokładnie oznacza. Drugim warunkiem zaproszenia ONZ do śledztwa ma być "wspólne ustalenie priorytetów" badań.

Zobacz też: Kto odpowiedzialny za wirusa? Konflikt na linii USA-Chiny

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić