o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
EKO
|

Chiny zacierają ręce. Bardzo rzadki pierwiastek w Korei Płn.

45
Podziel się

Władze Korei Północnej rozkazały, aby państwowe przedsiębiorstwa rozpoczęły gromadzenie rudy molibdenu. Nie zamierzają jednak wykorzystywać go we własnym kraju. Rzadki pierwiastek jest niezbędny, aby ożywić handel z potężnym sąsiadem – Chinami.

Chiny zacierają ręce. Bardzo rzadki pierwiastek w Korei Płn.
Czy granica z Chinami znowu zostanie otwarta? Wiele na to wskazuje (Getty Images, Pool)
bDSJsAad

Gdy wybuchła pandemia koronawirusa, Kim Dzong Un nakazał zamknięcie wszystkich granic tak, by uchronić Koreę Północną przed COVID-19. Szczególnie niebezpieczna była ta z Chinami – jej długość wynosi aż 1416 km, co znacząco utrudnia pełną kontrolę i zapobieżenie ewentualnym kontaktom między przedstawicielami obu państw.

Korea Północna wznawia handel z Chinami. To kwestia życia i śmierci

Na pandemii znacząco ucierpiała gospodarka Korei Północnej. Od stycznia 2021 roku handel z Chinami – dotychczas głównym partnerem biznesowym – stał się niemożliwy. Sąsiednie państwo szczególnie odczuło brak dostaw rudy molibdenu.

bDSJsAaf

Molibden to rzadki pierwiastek chemiczny, niezbędny do produkcji stali stopowej. Dla Chińczyków jest szczególnie cenny ze względu na swoje właściwości elektromagnetyczne oraz żaroodporne, co czyni z jego istotny składnik półprzewodników m.in. w pociągach szybkobieżnych oraz samolotach.

Zobacz także: Zobacz też: Broń nuklearna zakończy wszystkie wojny. Kim Dzong Un zapewnia, że jego kraj może czuć się bezpiecznie
bDSJsAal

Według ustaleń portalu Radio Free Asia mieszkańcy Korei Północnej wiążą wielkie nadzieje z wydobyciem rudy molibdenu. Starają się zgromadzić jak największe zapasy surowca, ponieważ liczą, że po otwarciu granic na pierwiastek nastąpi wielki popyt.

Od zeszłego tygodnia powiązana z wojskiem firma handlowa Kangsung kupuje setki ton koncentratu rudy molibdenu, który był składowany (...) w kopalni Paegam. Cały koncentrat rudy jest transportowany do Hyesan, gdzie znajduje się baza handlowa Kangsung – relacjonował Radio Free Asia anonimowy informator.

Zanim doszło do zamknięcia granicy Korei Północnej z Chinami, sproszkowana ruda molibdenu była warta nawet 130 tysięcy juanów (ponad 77 tysięcy złotych). Informator RFA przypuszcza, że na cennym pierwiastku spróbują wzbogacić się nie tylko przedstawiciele rządu, lecz także przedstawiciele najzamożniejszej klasy, którzy mogą sobie pozwolić na jego wydobycie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDSJsAaG
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(45)
Leszek
4 tyg. temu
"Zanim doszło do zamknięcia granicy Korei Północnej z Chinami, sproszkowana ruda molibdenu była warta nawet 130 tysięcy juanów (ponad 77 tysięcy złotych)." - za gram, kilogram, tonę czy za wszystko?
górnik
4 tyg. temu
Co za idiotyczny, nieprawdziwy artykuł.Na świecie największe złoża molibdenu mają ...Chiny i USA. Korei Płn. nie ma liście innych,najważniejszych dostawców.Natomiast Korea Płn. jest kluczowym dostawcą rudy wolframu, którym handlują od dziesiątków lat z całym światem.To są wypociny a nie rzeczowy artykuł.Wp.pl - ogarnij się!!!
polak45
4 tyg. temu
a Polsce amerykanie dostali tą rudę za darmo
bDSJsAaH
dzin
4 tyg. temu
Czy wiesz co piszesz?DZIENNIKARZYNO?
elmi
4 tyg. temu
"Zanim doszło do zamknięcia granicy Korei Północnej z Chinami, sproszkowana ruda molibdenu była warta nawet 130 tysięcy juanów (ponad 77 tysięcy złotych)." Biore wszystko, majatek rzeczywiscie duzy, tyle co miesieczne kieszonkowe prezesow panstwowych spolek w Kaczylandzie.
Najnowsze komentarze (45)
jan Nowakl
4 tyg. temu
a kilogram helu 3 kosztuje ponad 16 milionów dolarów
...hmm
4 tyg. temu
molibden ? towarzysz molibden ?
dziki Rysiek ...
4 tyg. temu
wp. wy mnie rozwlacie, ja nie wiem kto redaguje te wasze tytuły a art. tak jak ten to jakiś bełkot napisać bo napisać no dajcie spokój trochę honoru dzienikarskiego. Proszę was weźcie się za robotę.
PISM
4 tyg. temu
Stany Zjednoczone są wrogo nastawione do Chin, Iranu i Korei Północnej. Kraje te stawiają na równość, niezależność i interesy narodowe. Te kraje nie są nam wrogie. Ale dlaczego mielibyśmy jednostronnie nienawidzić tych krajów? Powiedzmy, że ludzie, którzy są blisko Stanów Zjednoczonych, imigrują do Stanów Zjednoczonych i tan nienawidzą tych krajów.
jaja
4 tyg. temu
czy ktos wie co to ta maja. ciagle pyta
maciek
4 tyg. temu
nasz towar eksportowy ,tony relikwii po pewnym świętym
heh
4 tyg. temu
Jasiu, o co tyle hałasu? 77 tysięcy złotych? Wiele miesięcy pracy, gromadzenia wielkich zapasów i tylko tyle? "sproszkowana ruda molibdenu była warta nawet 130 tysięcy juanów (ponad 77 tysięcy złotych)."
Kostucha
4 tyg. temu
A co mnie to obchodzi, każdy i tak do piachu
bDSJsAaz
aos
4 tyg. temu
te redahtorki to już zupełnie jaja sobie robią.
Kott
4 tyg. temu
Och ach, jaką granda! Usarael bardzo chciałby dorwac się do tych rud rzadkich metali. Niestety nie mogą,próbują ale nie wychodzi. Inaczej już by tam wolność i demokrację wprowadzali!
wacek
4 tyg. temu
Co to za brednie?
klulbeboli
4 tyg. temu
ki8edy przysłać samolot z kasom i pociąg po odbiur ?płace 100 tys. i biore wszystko . granice niebeda przeszkodą
nomio
4 tyg. temu
"sproszkowana ruda molibdenu była warta nawet 130 tysięcy juanów" za gram, kilogram, tonę ???? Czy za całą kopalnię? Jak już takie dane podajecie to podajcie do końca.
Ddd
4 tyg. temu
Co za bzdury i dezinformacja
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić