aktualizacja 

Chodzisz na grzyby? Lepiej to przeczytaj. Oto słowa policjantów

25

Rozpoczął się sezon na zbieranie grzybów. W poszukiwaniu leśnych skarbów, okoliczne lasy odwiedzają tłumy Polaków. Należy pamiętać, że nawet najbardziej doświadczone w tej dziedzinie osoby muszą pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Policja zaapelowała do wszystkich grzybiarzy.

Chodzisz na grzyby? Lepiej to przeczytaj. Oto słowa policjantów
Sezon na grzyby rozpoczęty! Olsztyńska policja apeluje (Adobe Stock)

Z okazji rozpoczęcia sezonu na grzybobranie, olsztyńscy policjanci przestrzegają i apelują do grzybiarzy o zachowanie ostrożności i zdrowego rozsądku podczas wyprawy do lasu. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli uniknąć zagrożenia.

Policjanci podają, że ważne, aby nie wybierać się do losu samotnie. Warto poinformować rodzinę o miejscu do którego się wybieramy i o czasie w którym zamierzamy wrócić.

- Jeśli jesteś w lesie z bliskimi to pozostań z nimi przynajmniej w kontakcie wzrokowym - uczulają funkcjonariusze.

Zabierz ze sobą naładowany telefon komórkowy, warto skorzystać z Google Maps by zaznaczyć miejsce zaparkowania swojego auta. Kontroluj i zapamiętaj punkty odniesienia, tak aby znaleźć drogę do miejsca z którego wyruszyłeś. Realnie oceniaj swoje możliwości i czas jaki zamierzasz spędzić w lesie - tłumaczą mundurowi z Olsztyna.

Nie rozpoczynajmy swojej wędrówki po zmierzchu, najlepiej wyruszyć o samym świcie. Oprócz tego w zaparkowanym aucie lepiej nie zostawiać cennych przedmiotów, które mogą paś łupem złodzieja.

- Jeśli nie znasz lasu w którym przebywasz, nie oddalaj się zbyt daleko od miejsca zaparkowania auta - apeluje policja.

Policja przypomina. Czas w lesie jest najważniejszy

Olsztyńscy policjanci przypominają, że w przypadku zagubienia się w lesie, kluczową rolę odgrywa czas. Każda minuta działa na niekorzyść zaginionego, dlatego tak ważne jest aby jak najszybciej poinformować odpowiednie służby o niebezpiecznej sytuacji - im szybciej zgłosimy zaginięcie, tym są większe szanse na odnalezienie zaginionego całego i zdrowego.

Zbieraj wyłącznie grzyby, co do których nie masz wątpliwości, że są jadalne. Zbieraj wyłącznie wyrośnięte grzyby. Zbieranie młodych owocników, bez wykształconych cech danego gatunku, to najczęstsza przyczyna tragicznych pomyłek - kwitują policjanci.
Zobacz także: Sklepy bez obsługi. Przyjmą się w Polsce? "Mamy kilkadziesiąt tys. klientów"
Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić