Nigdy nie karm tym psa. Popularne produkty, od których zachoruje lub umrze

30

Czy psy mogą jeść wszystko? Absolutnie nie. Niektóre pokarmy tak źle wpływają na delikatne psie żołądki, że mogą spowodować poważny uszczerbek na ich zdrowiu, a nawet śmierć. Ale są też takie, które spokojnie możemy podać naszym czworonożnym przyjaciołom.

Nigdy nie karm tym psa. Popularne produkty, od których zachoruje lub umrze
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)

Właściciele psów każdego dnia mają nie lada wyzwanie. Bo jak oprzeć się temu najsłodszemu na świecie spojrzeniu, błagającemu o ludzką przekąskę?

Nasi czworonożni przyjaciele doskonale zdają sobie sprawę z tego, że są w stanie wiele wyprosić. Ale nie powinniśmy im ulegać ot, tak. Niektóre smakowite kąski są bowiem bardzo szkodliwe dla czworonogów.

Pies jest mięsożercą. Dlatego wiele produktów przeznaczonych dla ludzi może mu zaszkodzić. Zjadane przez nas do obiadu ryż, makaron czy ziemniaki nie mają dla czworonoga większej wartości odżywczej. Istnieje jednak grupa pokarmów, na które trzeba szczególnie uważać, bo ich spożycie może psa nawet zabić.

Śmiercionośne winogrona

Jedną z najgorszych rzeczy, jakie można dać psu, są winogron. Już kilka sztuk tego owocu może spowodować u zwierzaka ciężkie zatrucie, a nawet śmierć! Tyczy się to również rodzynek.

Zatruciu najczęściej towarzyszą wymioty i biegunka. Później pies odczuwa wzmożone pragnienie, a następnie ma problemy z oddawaniem moczu. Trzeba się wówczas jak najszybciej zgłosić do weterynarza.

Toksyczna cebula

Należy również uważać na cebulę. Zarówno cebula, jak i czosnek czy szczypior zawierają substancje, które podczas trawienia u psiaków stają się toksyczne. Takie produkty mogą doprowadzić do anemii, a nawet, podobnie jak w przypadku winogron, śmierci. Nie wolno ich podawać pod żadną postacią, zarówno w formie surowej, jak i ugotowanej.

Słodka czekoladowa śmierć

Czekolada zawiera teobrominę. Jest to bardzo niebezpieczna dla psów substancja. Dla czworonoga o wadze 10 kilogramów śmiertelna może się okazać już dawka 100-300 g gorzkiej czekolady. W przypadku jej zjedzenia najczęściej następują wymioty. Trzeba się wtedy natychmiast zgłosić do lekarza weterynarii.

Istnieją jednak pokarmy, które mogą spożywać zarówno ludzie jak i psy. Należą do nich truskawki, ananas, ziemniaki czy kalafior.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić