o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Anna Piątkowska-Borek
|

Czarnobyl. "Nadszedł czas, aby to zrobić". Wiadomo, co planuje Ukraina

12
Podziel się

Elektrownia w Czarnobylu może wejść na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ukraina przygotowuje właśnie potrzebną dokumentację. Minister kultury Ołeksandr Tkaczenko uważa, że rejon Czarnobyla musi zostać zachowany dla ludzkości jako "miejsce pamięci". - Nadszedł czas, aby to zrobić - mówi.

Czarnobyl. "Nadszedł czas, aby to zrobić". Wiadomo, co planuje Ukraina
Czarnobyl, Ukraina (Getty Images)
bELztaid

Czarnobyl. To miejsce "musi zostać zachowane dla ludzkości"

Pozostałości Elektrowni Jądrowej w Czarnobylu to od lat miejsce zainteresowań wielu turystów z całego świata. Choć władze Ukrainy szacują, że na terenie wokół elektrowni będzie można żyć bezpiecznie dopiero za przynajmniej 24 tys. lat, coraz więcej osób chce tam pojechać i zobaczyć miejsce katastrofy. Do tej pory nie ma ono jednak oficjalnego statusu. Teraz chce to zmienić ukraiński minister kultury.

bELztaif
Jest to jedno z najbardziej emblematycznych miejsc Ukrainy i musi ono zostać zachowane dla ludzkości - powiedział w rozmowie z agencją AFP minister kultury Ołeksandr Tkaczenko. Jego słowa cytuje TVN24.

W Strefie Wykluczenia wokół Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej konieczny jest rozwój infrastruktury turystycznej. W tym momencie wiele budynków w miejscowości Prypeć znajdującej się kilka kilometrów od elektrowni, w każdej chwili może się zawalić. Widać też, że natura walczy o swoje i tereny powoli zaczynają zarastać.

bELztail

Czarnobyl. "Miejsce pamięci, które powinno uczyć"

Ukraiński minister kultury Ołeksandr Tkaczenko, jak informuje TVN24, uważa, że turystom, którzy przyjeżdżają zwiedzać teren po wybuchu elektrowni w Czarnobylu, należy koniecznie uświadomić, że nie jest to zwykłe miejsce. A ich przyjazd to nie tylko "zwykła przygoda na wykluczonym terytorium".

W planach ministra jest przygotowanie specjalnych programów turystycznych obejmujących teren po byłej elektrowni i całą strefę wokoło. Ołeksandr Tkaczenko jest zdania, że trzeba ten obszar przedstawić jako "miejsce pamięci, które powinno uczyć". W rozmowie z AFP szef ukraińskiego resortu kultury zauważa również, że tragedia, jaka tu się wydarzyła, ma jeszcze inne znaczenie. Według niego "zapoczątkowała demokratyzację" i upadek ZSRR. Władze radzieckie musiały bowiem "powiedzieć prawdę".

bELztaim

Katastrofa Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. Eksplodował wtedy reaktor w bloku energetycznym nr 4. kilkanaście miesięcy temu sarkofag, który przykrywa reaktor, przeszedł remont. Ma być bezpieczny dla zwiedzających przez kolejne 100 lat.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bELztaiG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(12)
Jaa
11 miesięcy temu
Tak kończy się brawura
Yota😜
11 miesięcy temu
Nie lubię ryzykować , poczekam te 24 tysiące lat.
Jan
11 miesięcy temu
Może ktoś mi wytłumaczy dlaczego Czarnobyl jest zakazany do zamieszkania a Hiroszima i Nagasaki nie
bELztaiH
Asmodeusz
11 miesięcy temu
Wołyń też powinien pozostać zachowany dla ludzkości jako "miejsce pamięci".
Pani już ma?
11 miesięcy temu
Pani Anno!! W każdym mieście i wsi POwinna być "EKOLOGICZNA" elektrownia atomowa!!!
Eee
11 miesięcy temu
A już myślałem że znowu ją będą uruchamiać ...
kjl
11 miesięcy temu
piękne miejsce ,w sam raz na wakacje, z rodziną
Dawid
11 miesięcy temu
Damian West West
abcd
11 miesięcy temu
Czy teoria ewolucji się potwierdziła? Pojawiły się jakieś nowe gatunki roślin i zwierząt? Ewolucjoniści milczą jak zaklęci...
4443
11 miesięcy temu
A ja uważam że Nowogrodzka powinna stać się muzeum. Zamknięte i niedostępne.
SOSNA74
11 miesięcy temu
Odszkodowania? Sprawdz na pukaczu, tu się da o merytoryczność dyskusji...
tego typu
11 miesięcy temu
Kiedy należne odszkodowania dla Polaków?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić