aktualizacja 

Czerwcowy wysyp. Czeka nas zdziwienie w lasach

12

Miłośników grzybobrania absolutnie nie brakuje. Zapewne wielu Polaków wyruszy do lasów już w czerwcu. Właśnie w tym miesiącu będzie można w nich spotkać wiele grzybów. Jakich okazów będziemy mogli poszukiwać? Możecie się zdziwić.

Czerwcowy wysyp. Czeka nas zdziwienie w lasach
Borowik szlachetny (Pixabay)

Grzybobrania zazwyczaj odbywają się jesienią. Warto jednak mieć na uwadze to, że grzybów w lasach można poszukiwać już wcześniej.

Jeżeli warunki atmosferyczne dopiszą, to niektóre okazy powinny pojawić się już na dniach. Chodzi o dwa niezwykle popularne i lubiane grzyby.

W lasach już niebawem spotkać będzie można borowiki szlachetne. W tym przypadku mamy do czynienia z prawdziwym arystokratą wśród grzybów.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Marika o nowej płycie. "Mam nadzieję potrząsnąć niektórymi"
Nawet z wyglądu prezentuje się bardzo dostojnie. Kapelusz i znajdujące się pod kapeluszem rurki oraz trzon młodego borowika są białe lub kremowe. Z wiekiem kapelusz i trzon brązowieją, a rurki stają się zielonkawe - spostrzega Onet.

Kapelusz borowika szlachetnego zazwyczaj osiąga średnicę od 5 do 25 cm. Jego skórka jest natomiast sucha i matowa.

Miąższ borowika szlachetnego ma kolor biały. U młodych osobników jest jędrny i twardy, a u starszych staje się gąbczasty. Borowiki szlachetne można zbierać od czerwca do listopada. Rosną zarówno w lasach liściastych, mieszanych, jak i iglastych.

Grzybobranie w czerwcu? Szukaj tych grzybów

Już w czerwcu w lesie będzie można napotkać również pieprzniki jadalne. Ta nazwa z pewnością dla wielu osób jest totalnie obca. Tymczasem są to po prostu... popularne kurki!

Młody pieprznik jadalny posiada wypukłe kapelusze, które stają się większe i wklęsłe. "Dorosłe" kurki mają lejkowaty, pofalowany kształt kapelusza - podkreśla Onet.

Jeżeli chodzi o trzon tego grzyba, to zwęża się on ku dołowi. Jest odrobinę jaśniejszy niż kapelusz. W środku kurki są mięsiste i mają piaskową barwę.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić