Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Czy Rosja może wygrać wojnę? Fińska szefowa MSZ odpowiada

Jak zakończy się wojna między Ukrainą i Rosją? Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen mówi, że ma do tej sprawy "optymistyczne nastawienie". Kreowane przez fińską polityk scenariusze z pewnością nie będą cieszyć Władimira Putina.

Czy Rosja może wygrać wojnę? Fińska szefowa MSZ odpowiada
Władimir Putin nie wygra wojny? Fińska polityk nie ma wątpliwości (WIKIMEDIA COMMONS, KREMLIN.RU CC ATTRIBUTION 4.0 INTERNATIONAL)

Trwająca od 24 lutego 2022 roku wojna nadal nie jest bliska rozstrzygnięcia, a szala zwycięstwa balansuje między Ukrainą i Rosją. Sytuacja na froncie zmienia się dość diametralnie, a eksperci wskazują, że bliżej jest raczej eskalacji konfliktu niż zakończenia wojny.

Sytuację Ukrainy może poprawić decyzja zachodnich przywódców sprzed kilku dni. Przypomnijmy, że władze Francji, USA, Niemiec, Kanady czy Finlandii zdecydowały, że ukraińskie wojsko może wykorzystać przekazaną im broń nie tylko do działań defensywnych, ale też ofensywy wojennej na terenie Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 18.04

Fińska polityk optymistycznie nastawiona do rozstrzygnięcia wojny

Minister spraw zagranicznych Finlandii Elina Valtonen widzi w tej decyzji szansę na rozstrzygnięcie wojny. Uważa, że wszystkie zaangażowane w pomoc Ukrainie kraje powinny wydać zgodę na ofensywne użycie przekazanego sprzętu wojskowego.

Według fińskiej minister, może to oznaczać, że w długofalowej perspektywie "Rosja ostatecznie nie wygra wojny z Ukrainą".

Mamy dość optymistyczne nastawienie, że w dłuższej perspektywie Rosja nie ma możliwości wygrać tej wojny. Rosjanie w końcu to zrozumieją, ale wymaga to czasu. Jesteśmy jednak teraz w odpowiednim miejscu - tłumaczyła Valtonen po spotkaniu szefów dyplomacji krajów NATO.

Polityk podkreśliła, że "Finlandia od początku wojny jest otwarta na pomoc Ukrainie i nie zakazała otwarcie pełnego używania przekazanego sprzętu wojskowego". Czy jednocześnie rząd w Helsinkach rozważa wysłanie żołnierzy do prowadzenia szkoleń dla ukraińskiego wojska? Tu odpowiedź jest wymijająca.

Nie jesteśmy na to gotowi w tej chwili. Nie jesteśmy nawet gotowi na podjęcie dyskusji na ten temat, ale nie wiadomo co będzie w przyszłości - przekazała Elina Valtonen.

Dodajmy, że dyskusje na ten temat pojawiają się m.in. we Francji. O wysłaniu wojsk francuskich do szkolenia ukraińskich żołnierzy wspominał m.in. prezydent Emmanuel Macron.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić