Marcin Lewicki
Marcin Lewicki| 
aktualizacja 

Przełom w Ukrainie? Niemiecki generał wskazuje

Według generała niemieckiego wojska, pozycja Ukrainy na polu bitwy może się w niedługim czasie bardzo zmienić. Gen. Christian Freuding przewiduje, że ukraińskie wojsko będzie w stanie zestrzelić samoloty wojskowe wroga już na terytorium Rosji. To może znacznie wpłynąć na przebieg wojny.

Przełom w Ukrainie? Niemiecki generał wskazuje
Gen. Freuding (YouTube)

Ukraina będzie mogła niedługo wykorzystywać zachodni sprzęt wojskowy również do działań ofensywnych. Zgodę na użycie broni na terytorium Rosji wydali już Niemcy. Generał niemieckiej Bundeswehry Christian Freuding uważa, że ta decyzja może mocno zmienić oblicze wojny.

Według jednego z dowódców niemieckiego wojska, ukraińskie siły zbrojne będą mogły m.in. użyć systemów Patriot, aby zestrzelić samoloty w rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

Całkiem możliwe, że systemy Patriot będą używane teraz w obwodzie charkowskim. Na terytorium Rosji mogą z kolei sprawdzać się z samolotami wroga, które zrzucają bomby - mówi gen. Freuding .

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Poranne pasmo Wirtualnej Polski, wydanie 18.04

W opinii jednego z szefów Bundeswehry, to Ukraina musi brać odpowiedzialność za stosowanie przekazanego przez zachód sprzętu wojskowego.

Systemów Patriot można używać wyłącznie w granicach prawa międzynarodowego. My mamy pewność, że Ukraińcy zastosują się do tej zasady. Wiem też, że wykorzystają sprzęt z dużą dozą umiejętności taktycznych i odniosą sukces - powiedział generał w rozmowie z w rozmowie z "Tagesschau".

Ukraina zmieni losy wojny?

Poza Niemcami, na ofensywne wykorzystywanie broni przeciwko Rosji zgodzili się przedstawiciele USA, Francji, Finlandii czy Kanady. Łącznie 10 krajów zezwoliło Ukrainie na użycie sprzętu wojskowego już na terytorium wroga.

Eksperci wskazują, że decyzja ta może zmienić losy działań wojennych i przeciągnąć szale zwycięstwa na ukraińską stronę.

Decyzja ta już wpływa na sytuację na polu bitwy. Przede wszystkim może zniweczyć rosyjskie plany ataku na Charków - zauważa brytyjski analityk wojskowy Phillips O'Brien, cytowany przez Polsat News.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić