Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Kontrowersyjny pomysł. Bezwarunkowe 1200 zł dla każdego Polaka

847
Podziel się:

Bezwarunkowy Dochód Podstawowy przewiduje przyznanie 1200 zł dorosłemu i 600 zł dziecku. Na jakich zasadach byłoby przyznawane nowe świadczenie? Polski Instytut Ekonomiczny przyjrzał się sprawie bliżej.

Kontrowersyjny pomysł. Bezwarunkowe 1200 zł dla każdego Polaka
Czy bezwarunkowy Dochód Podstawowy to dobry pomysł? (Pixabay)

Projekt dochodu podstawowego zakłada wypłacanie przez państwo wszystkim obywatelom stałego, comiesięcznego świadczenia finansowego. Prawo do świadczenia miałaby każda osoba przez całe swoje życie, niezależnie od tego, czym się zajmuje i jakie ma źródła utrzymania.

Świadczenie miałoby pomóc w zaspokajaniu niezbędnych potrzeb obywateli. Program przewiduje wypłacanie co miesiąc 1200 zł osobie dorosłej i dodatkowe 600 zł dla dziecka. Budżet państwa rocznie kosztowałoby to około 376 mld zł. Jak czytamy w opracowaniu kancelarii senatu, celem inicjatywy jest wyeliminowanie ubóstwa.

Wady i zalety Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego

W swoim raporcie Polski Instytut Ekonomiczny zauważa zarówno plusy jak minusy koncepcji gwarantowanego przez państwo świadczenia finansowego:

Dochód gwarantowany mógłby odpowiadać na zmieniające się potrzeby współczesnych społeczeństw. Wynika to m.in. z nierównego dostępu do świadczeń socjalnych w przypadku elastycznych form zatrudnienia, czy też zmniejszającego się zapotrzebowania na niektóre kwalifikacje pracowników. Świadczenie wypłacane każdej osobie bez konieczności spełniania jakichkolwiek warunków mogłoby więc być odpowiedzią na ewentualne luki obecnego systemu zabezpieczeń i pomocy społecznej.

Jednakże, wprowadzenie w życie projektu Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego znacząco obciążyłoby budżet państwa:

Koszt sfinansowania Bezwarunkowego Dochodu Podstawowego przy założeniu świadczeń w wysokości 1200 PLN dla osób w wieku produkcyjnym i 600 PLN dla dzieci wyniósłby 376 mld PLN rocznie. Sfinansowanie takiego programu wymagałoby wzrostu podatków, zadłużenia, bądź rezygnacji ze znacznej części obecnych wydatków socjalnych państwa.

Co o Bezwarunkowym Dochodzie Podstawowym sądzą Polacy?

Jak się okazuje, o koncepcji dochodu podstawowego wie stosunkowo niewielu rodaków. Zaledwie 13 proc. dorosłych poświadczyło, że słyszało o projekcie i śledzi toczącą się na jego temat dyskusję.

Zasadniczo co drugi Polak w wieku produkcyjnym popiera projekt. Koncepcja świadczenia finansowego odpowiada większości osób, które nie posiadają stałego źródła dochodu – zajmują się domem lub są bezrobotne, mają podstawowe wykształcenie oraz znajdują się przedziale wiekowym 18-25 lat.

Jedynie 48 proc. osób aktywnych zawodowo i 44 proc. emerytów akceptuje gwarantowane świadczenie pieniężne od państwa. 73 proc. pracujących Polaków zadeklarowało kontynuację pracy w przypadku otrzymania dochodu gwarantowanego.

Odsetek pozytywnych opinii spada wraz z uwzględnieniem źródeł i sposobów na jego sfinansowanie. Tylko co trzecia ankietowana osoba uznałaby to rozwiązanie, jeśli oznaczałoby wzrost podatków. Co czwarty obywatel zaakceptowałby takie rozwiązanie, gdyby wymagało ono wzrostu zadłużenia kraju.

Zobacz także: Balcerowicz mówi o manipulacji podatkami. "To droga, by jednym dawać, a drugim nie po uważaniu partyjnym"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(847)
andre
rok temu
1200 by był nie fer najnisz 2300 do renki tyrać miesiec
Bowl
2 lata temu
Może lepiej zlikwidować jakieś opłaty o te 1200zl? Albo zwiększyć kwotę wolną od podatku
ogarnijcie si...
2 lata temu
przecież to jest temat zastępczy opozycji, wymyślili wydumany nierealny pomysł typu sztuczna mgła w smoleńsku aby przykryć realne zagadnienia i teraz naprawę ludzie gadają o czymś czego nie ma i nie będzie ten pomysł nie ma nic wspólnego z PIS to jest temat zastępczy opozycji w związku z konwencją nowy ład.
niko
2 lata temu
Jest brak pieniądza na rynku , moim zdaniem to pozytywnie wpłynie na rynek . Gdybym ja nie dał moim dzieciom we wczesnym wieku na rozruch dziś by biedowały zapewne jak większość społeczeństwa . Teraz mają nowe duże domy , samochody a przy tym i dzieci które żyją w dobrobycie . To fenomenalne rozwiązanie. Brawo PIS
Basket
2 lata temu
Jestem za takim rozwiazaniem kosztem pobieranych zasiłków, wiele osób pracuje na czarno pobierajac nie małe zasiłki a w PUP zarejestrowani sa głównie dla ubezpieczenia, 1200 zl rozwiązało by ten problem.
Basket
2 lata temu
Jestem za takim rozwiazaniem kosztem pobieranych zasiłków, wiele osób pracuje na czarno pobierajac nie małe zasiłki a w PUP zarejestrowani sa głównie dla ubezpieczenia, 1200 zl rozwiązało by ten problem.
oliwia
2 lata temu
od kiedy rusza ten program..bo nie moge sie doczekac..
oliwia
2 lata temu
super pomysł-popieram
Gość
2 lata temu
W Niemczech jest juz testowane takie rozwiazanie u wybranej grupy osób, mmysle ze to dobry pomysł z pracy tak kwota nie zmobilizowala by mnie aby zrezygnować, jedynie to podatki będą większe, a i lidzie zsmiast ciułać beda wiecej wydawać
andrzej
2 lata temu
hahhaha pierwsze matki 500+ teraz 1200 już widac kolejki tych meneli co stoją przed sklepem i proszą o 2 złote teraz bedą mieć za co pić
Bonekip
2 lata temu
Dekadę po wprowadzeniu, ów dochód (1200zł, załóżmy w 10 lat wzrośnie do 2000zł) wystarczy - jak za PRL - na bochenek chleba, gdyż (hiper) inflacja będzie nie unikniona.
Marek
2 lata temu
Stop głupocie. Przecież to zruinuje kraj doszczętnie. Program demotywacji do pracy i szerzenia patologii. Program jeszcze większego rozdawnictwa. Witaj komuno,witaj ponownie. Co trzeba mieć we łbie żeby takie coś wymyślać?.
normalny
2 lata temu
ciekawe kto wymyslil ten temat aby ludzi nawzajem judzic, juz wczoraj do mnie znajomi z wielkim halo ze PiS lub rzad chce to wprowadzic. Nigdzie nie jest napisane kto to proponuje a sugeruje sie w ,, wolnych mediach" ze to rzad .
jndf
2 lata temu
1200zł? a czemu nie średnią wziętą z GUS? to prawie 5000zł.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić