Łukasz Maziewski
Łukasz Maziewski| 
aktualizacja 

Dla Zachodu to szok. Zadziwiające sceny w Afryce

Podziel się:

Francuzi wycofują się z kolejnych krajów Afryki, Unia Europejska działa reaktywnie. Na to tylko czeka Władimir Putin. I - jak się okazuje - także Aleksander Łukaszenka. Białoruski dyktator ruszył z wizytą dyplomatyczną do Zimbabwe. W Afryce gości także szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. I nie wróci do kraju z pustymi rękami.

Dla Zachodu to szok. Zadziwiające sceny w Afryce
Tańce powitalne na cześć Aleksandra Łukaszenki w Zimbabwe (Twitter)

Tańce, wieniec z kolorowych kwiatów, czerwony dywan - Aleksander Łukaszenka był w Zimbabwe witany jak gwiazda rocka. Wcześniej samozwańczy białoruski prezydent odbył podróż do Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Ale i z Afryki nie wróci bez sukcesów. Na przywitanie podarował prezydentowi kraju traktor. Białoruś słynie z produkcji maszyn rolniczych.

Świat nie może się rozwijać bez Afryki. Dlatego tu jesteśmy. To są nasi przyjaciele, przyjechaliśmy odwiedzić przyjaciół. Jesteśmy zgodni we wszystkim dla dobra naszych narodów. Afryka dawno się przebudziła i bez niej nie może być mowy o rozwoju świata. Dlatego tu jesteśmy. Przyszłość należy do Afryki - mówił białoruski dyktator.

Uderzył też w tony bliskie sercu Afrykanów. Podczas przywitania na lotnisku w stolicy kraju, Harare, przekonywał, że "silni znowu chcą dzisiaj podzielić świat". "Silni" to oczywiście Zachód. W przemówieniu powitalnym Łukaszeki "Zachód" symbolizowała Unia Europejska i USA. Unia od lat nakłada sankcje na Zimbabwe, podobnie jak Stany Zjednoczone.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin wciąga Białoruś w wojnę? "Łukaszenka boi się tego jak ognia"

W Zimbabwe istotną gałęzią gospodarki jest rolnictwo. A Białoruś znana jest z produkcji chemicznej i przemysłowej na rzecz tego sektora. Kiedy po wybuchu wojny w Ukrainie Unia nałożyła sankcje na białoruskie nawozy, było to odczuwalne dla rolników w całej Europie. Także w Polsce.

Wygląda na to, że Łukaszenka szuka nowych rynków zbytu dla tego rodzaju produktów. Przywitany został zresztą dosłownie chlebem i solą. A witające go na lotnisku dziewczęta z Zimbabwe ubrane były w suknie w narodowe wzory białoruskie.

Podczas przemówienia Łukaszenka ironicznie "podziękował" Zachodowi za nałożenie sankcji. Gdyby nie one, przekonywał dyktator, "na tym wielkim polu stałyby traktory nie białoruskie, a amerykańskie czy niemieckie".

Ławrow podjęty przez króla

Gruszek w popiele nie zasypia także Rosja. W podróży po Afryce jest również, drugi raz od wybuchu wojny, szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Odwiedził m.in. maleńkie Eswatini, czyli dawne Suazi, gdzie został podjęty przez głowę państwa króla Mswatiego III. Ławrow jeździ od państwa do państwa i kłamliwie głosi, że wojna w Ukrainie nie jest wojną "przeciwko Ukrainie" tylko o nowy porządek świata, w którym będzie bardziej sprawiedliwe miejsce dla krajów i narodów afrykańskich. Ten sam przekaz wygłosił we wtorek Łukaszenka.

Afrykanista z Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Andrzej Polus mówi w rozmowie z o2.pl, że Ławrow wszędzie był ciepło przyjmowany. Zachód zaś, np. Unia Europejska, nie ma pomysłu, jak temu przeciwdziałać i w zasadzie musi reagować na to, co Rosja mówi w Afryce. Dobrym przykładem jest wizyta Josepa Borrella w RPA i Botswanie, która nastąpiła bezpośrednio po odwiedzeniu tych państw przez Ławrowa.

Rosyjska ofensywa dyplomatyczna na Afrykę trwa od dawna, a do kolejnych krajów kontynentu trafiają bojownicy grupy Wagnera. Nie dalej jak w czerwcu ubiegłego roku wagnerowcy znaleźli się w Sudanie. Objęli tam "opiekę" nad wydobyciem złota w jednej z kopalni. Prawdopodobnie zyski z jego sprzedaży idą na finansowanie działań wojennych w Ukrainie. Mają też służyć wsparciem - również zbrojnym - miejscowej władzy, chronić ją przed zamachami stanu oraz walczyć z islamskimi dżihadystami i buntami ludności.

Wagnerowcy remedium na kłopoty?

A przecież cały niemal region Sahelu znajduje się pod rosyjskimi wpływami. Jak tłumaczy prof. Andrzej Polus, prezydent Ghany przekazał, że według jego wiedzy najemnicy z grupy Wagnera są już w Burkina Faso. W teorii mają pomoc w walce z dżihadystami. W praktyce – utrzymać lokalną juntę wojskową przy władzy.

A ponieważ Burkina nie bardzo ma czym zapłacić, to władze kraju ponoć przekazały wagnerowcom w "rozliczeniu" kopalnię złota. Rządząca Burkina Faso junta zaprzeczyła doniesieniom płynącym z Ghany.

Niemniej biorąc pod uwagę nastroje społeczne i nasilenie się aktywności dżihadystów, wojskowe władze Burkiny, które wezwały wojska francuskie do opuszczenia ich terytorium, będą musiały znaleźć jakieś siły, które pomogą utrzymać się przy władzy, a w drugiej kolejności dopiero ustabilizują sytuację w państwie. Doświadczenie Republiki Środkowoafrykańskiej i Mali jest chyba tym, na którym Burkina Faso będzie się wzorowało - mówi prof. Polus.

Doświadczenia te to oczywiście pojawienie się w obu krajach wagnerowców. Tym bardziej potrzebne, że w regionie występuje deficyt bezpieczeństwa. Francuzom nie udało się doprowadzić do przedłużenia obecności międzynarodowej misji wojskowej Takuba w Sahelu, która miała stabilizować region, a w pustkę powstałą w obszarze zapewnienia bezpieczeństwa mogą chętnie wejść Rosjanie.

Kraje Afryki bardzo chętnie wracają do myślenia, że nie będą wiązać się sojuszami tylko z jedną "stroną", a raczej pójdą w stronę wielobiegunowości – będą wchodzić w relacje z Chinami, Indiami, Rosją czy krajami Zatoki Perskiej - mówi dalej afrykanista.

100 Putinów dziennie czyli afrykańsko-rosyjska sympatia

Wyjaśnia też, że postrzeganie całej Afryki Subsaharyjskiej jako regionu jednorodnego, głosującego jako blok w organizacjach międzynarodowych, jest błędne. Np. Kenia otwarcie potępia rosyjską inwazję na Ukrainę. Niemniej w regionie Afryki Południowej istnieje duży sentyment do Rosji. Wiąże się to z realnym wsparciem, jakiego ZSRR udzielił Namibii, RPA, Mozambikowi czy Angoli podczas walki o niepodległość. Wielu polityków studiowało w dawnym bloku wschodnim i ma po prostu sentyment do Rosji.

Rosja zaś chętnie podtrzymuje - nieprawdziwą - narrację, że nigdy nie była mocarstwem kolonialnym. Tu jest ogromne pole choćby dla działań polskiej dyplomacji, która powinna reagować na takie wypowiedzi i dzielić się polskim doświadczeniem bycia zdominowanym przez Moskwę. Trzeba jednak przyznać, że coś się w tym zakresie dzieje. Afrykę odwiedzał dwa razy w ubiegłym roku choćby prezydent Andrzej Duda.

O ile, jak tłumaczy prof. Polus, wśród elit intelektualnych Namibii, RPA, czy Angoli istnieje głębokie zrozumienie natury wojny w Ukrainie i nie ma wiary w to, że ewentualny nowy porządek międzynarodowy będzie "lepszy dla Afryki", to wśród studentów czy zwykłych obywateli Rosja jest wciąż postrzegana jako konieczna alternatywa dla Zachodu, alternatywa, która rozumie Afrykę lepiej niż Zachód.

Przykład z moich ostatnich badań w Namibii – na głównej ulicy Windhuk sprzedawane są koszulki z nadrukiem Władimira Putina, ludzie w tych koszulkach chodzą… a sprzedawca stwierdził, że sprzedaje ponad 100 sztuk dziennie - konkluduje wrocławski naukowiec.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Bruce Willis pierwszy raz od diagnozy. Jest nagranie z urodzin
Lech Wałęsa zaczepiony pod kościołem. Nawet się nie wahał
Takiego żurku nie kupuj na Wielkanoc. Bosacka przestrzega
Fatalne wieści z IMGW! Tylko usiąść i płakać
Karczemna awantura w TVP Info. "Pan jest chory"
Tragiczna śmierć proboszcza. Dramat podczas niedzielnej mszy
Smaszcz nie ma umiaru. Znów ostro docina Kurzajewskiemu
Zaskakujący komplement. Ons Jabeur mówi, za co ceni Igę Świątek
Udawał wnuka Stanisława Barei. Sąd skazał go na dożywocie
Stało się. Zauważyli go w Wielkopolsce. Wielkie zdziwienie
Rosjanie się nie krępują. "Robimy wszystko poprawnie"
Śmiać się czy płakać? Kuriozalne sceny w skokach narciarskich
Aktor "Parku Jurajskiego" ciężko chory. To trzecie stadium rzadkiego raka
Naleśniki będę zdecydowanie smaczniejsze. Szef kuchni podał swój trik
Oto najbardziej dzietny region Polski. Można się zdziwić
Ma 18 lat. Mówi, czego oczekiwali od niej mężczyźni
Wysłał nagranie z piratem policji. Teraz otrzymał odpowiedź
Chciała pomóc policji. Straciła oszczędności życia
Skąd rząd weźmie na 13. emerytury? Lepiej usiądźcie
Wiśniewski grzmi. "Wow, ameba"
Partyzanci działają na Krymie? To próbowali zrobić w nocy
Tak żyją z trójką dzieci. Oszczędzają nawet 10 tys. miesięcznie
Reprezentant Polski w ogniu krytyki. "Podcina skrzydła drużynie"
Awantura w TVN. Piróg dorzucił trzy grosze
Włodzimierz Weselski nie żyje. Tragiczne doniesienia z Zakopanego
Wizz Air zwlekał z wypłatą odszkodowania. Oto co zrobił pasażer
Jesteście gotowi? Oto jak wyglądała Jaworowicz w młodości
Kim Kardashian na meczu w Paryżu. Przyniosła dużego pecha
Polował w lesie z kamerą. Nagrał to. "Bardzo trudno tego dokonać"
To oni powitali Putina w Mariupolu. Ustalono, kim są
Kiedy wypada Wielkanoc 2023? Ile dni wolnego?
Kibice wtargnęli do szatni. Skandaliczne zachowanie w Polsce
Dowbor się nie popisał. Koroniewska wspomina ich pierwsze spotkanie
Stało się. Tylko spójrzcie, co zrobił Lidl
Żona Bruce'a Willisa zalała się łzami. Takie nagranie opublikowała
Zdjęcie z Bieszczadów. Leśnicy nie mają wątpliwości. "Zaczęło się"
99 proc. ludzi nie widzi słonia na rysunku. Zaliczasz się do nich?
Taką emeryturę otrzymuje ksiądz. Jesteście gotowi?
Wraca kwarantanna! Adam Niedzielski ogłosił rozporządzenie
Fatalny finał grzybobrania. Stanął jej na drodze. "Ruszyłam, on za mną"
Nie żyje księżniczka Kasia. Miała polskie korzenie
Doniesienia z domu Drzyzgi. Jest nerwowo
Tak kiedyś wyglądała babka z "Kiepskich". Jesteście gotowi?
Krzysztof Jackowski nie ma złudzeń. To stanie się z polskim miastem
Poszła na grzyby. Pokazała zdjęcie. "Proszę się nie śmiać"
Schudła ponad 90 kilogramów. Wojciechowska pokazała zdjęcia
To zrobili z nagrodą za Eurowizję. Cały świat jest w szoku
Trudny test na spostrzegawczość. Która z postaci to chłopiec?
Trwa 15 minut. Gdy wystąpi, od razu dzwoń po karetkę
Rosjanie się przygotowują. "Okopy na plażach"
Musisz to zrobić do końca czerwca. Zignorujesz? 5 tys. zł kary!
Rosyjscy dowódcy nie przebierają w słowach. Tak mówią o Putinie i Szojgu
Mężczyzna zrobił to w trakcie stosunku. Pierwszy taki wyrok w Holandii
Porównali majątek Farrella i rodziny Bacheldy-Curuś. Można się zdziwić
Nagranie. W jego kierunku ruszył łysy agresor. Oto co zrobił
Rosyjski żołnierz ukradł konsolę. Później napisał... do właściciela
Jej piersi ważą 13 kg. Musi poruszać się o lasce
Pierwsza taka sprawa. Ujawnili dane rosyjskiego mordercy i gwałciciela
2x ryba, surówka i frytki. Turysta: "Nie ma nad czym płakać"
Dziś ich córka wygląda jak księżniczka. W marcu 2023 skończyła 19 lat
Pokazał to w kierunku ukraińskiego drona. Rosjanin szybko pożałował
Zdjęcie z moskiewskiego sklepu. Też to widzicie?
42,89 zł oszczędności. Paweł Kukiz zdradził, co robi z pieniędzmi
Zasadź tę tanią roślinę. Krety będą trzymały się z daleka
To najzdrowsze polskie warzywo. "Ma najwięcej składników odżywczych"
Spisek w Ukrainie. Obrońcy mieli zdrajców w swoich szeregach
Rosjanie boją się żyć w Polsce? Ten film jest hitem
To ich Kadyrow wysyła na wojnę. Wyciekła prawda o czeczeńskich bojownikach
To nie żart. Ksiądz liczy już 6 tys. zł
Niemcy ujawniają. To się miało wydarzyć 23 lutego. Dzień później Rosja zaatakowała
Kadyrow wpadł w szał. Obiecuje fortunę za "likwidację żołnierza"
Pracuje w McDonald's. Zdradził, co wyprawiają klienci
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić