Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Donald Tusk premierem. Polska ekspertka o reakcji Rosji

Głównym zadaniem rządu Donalda Tuska będzie zapewnienie bezpieczeństwa kraju w obliczu zagrożenia ze strony Rosji, która prowadzi wojnę w Ukrainie. Wydaje się, że Władimir Putin ma dużo większe ambicje, dlatego musimy być przygotowani na każdy scenariusz. Jak rosyjska propaganda reaguje na powołanie Donalda Tuska na nowego premiera Polski? - Nie jest zachwycona - informuje Katarzyna Chawryło z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Donald Tusk premierem. Polska ekspertka o reakcji Rosji
Rosyjska propaganda komentuje wybór Donalda Tuska na premiera (Twitter, Rossija 24)

Donald Tusk razem ze swoim rządem przejmują władzę w Polsce. W środę (13 grudnia) lider Koalicji Obywatelskiej razem z ministrami zostali zaprzysiężeni w Pałacu Prezydenckim. Od teraz to na barkach nowej koalicji spocznie ciężar odpowiedzialności za nasz kraj.

Jednym z priorytetów jest bezpieczeństwo. Rosja prowadzi rewizjonistyczną politykę w Europie Środkowo-Wschodniej. Już w 2014 roku rozpoczęła długofalową misję wciągnięcia Ukrainy w swoją strefę wpływów. Osiem lat później wypowiedziała jej pełnoskalową wojnę. Ukrainie udaje się obronić niepodległość, ale coraz więcej wskazuje na to, że Rosja może niestety osiągnąć swój cel i w ramach rozmów pokojowych uzyskać władzę nad zajętym terytorium.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kwaśniewski o nowym rządzie Tuska i erozji PiS

Kluczowe jest wsparcie Zachodu. Donald Tusk podczas swojego expose wyraźnie dawał znać, że będzie dążył do zintensyfikowania wysiłków wśród krajów Unii Europejskiej na rzecz wsparcia dla Ukrainy. Polska nadal będzie stała przy swoim wschodnim sąsiedzie - jest to w naszym interesie.

Jakie są zatem reakcje w Rosji na powołanie Tuska na polskiego premiera? W sieci krążą już nagrania z propagandowej telewizji.

Donald Tusk premierem. Reakcja rosyjskiej propagandy

Katarzyna Chawryło, analityczka w Zespole Rosyjski Ośrodka Studiów Wschodnich, opublikowała nagranie z rosyjskiej telewizji Rossija 24. Podczas audycji mówiono o wyborze Donalda Tuska na premiera RP.

Rosyjska propaganda nie jest zachwycona nowym premierem RP - pisze ekspertka. - Relacja TV z powołania - zdawkowa, za to szczegółowo omówiony biogram premiera. Według relacji D. Tusk poświęcił pracę magisterską "rusofobowi Piłsudskiemu, który podpisał pakt z Hitlerem w 1934 r - dodaje Katarzyna Chawryło.

Propaganda podkreśla, że po 2014 roku Donald Tusk naciskał na wzmocnienie sankcji wobec Rosji, kiedy ta zajęła Krym i prowadziła działania militarne w Donbasie, których efektem było powstanie dwóch samozwańczych republik - Donieckiej i Ługańskiej.

Rosjanie nazywają Tuska "rusofobem" i uważają, że nazywał ich kraj "strategicznym problemem Europy".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Warto zauważyć, że jest to zupełnie inna narracja niż ta prezentowana w... Telewizji Polskiej, która w ostatnich miesiącach starała się udowodnić, że Donald Tusk był zwolennikiem resetu z Rosją.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić